Întâlnire EUniverCities la Parma

În perioada 1 – 3 Decembrie 2021, Universitatea de Vest din Timișoara a participat la întâlnirea ”EUniverCities – A new student generation: New challenges for City&University”, în Parma.

EUniverCities este o rețea europeană, lansată oficial în 2012, în care orașele și Universitățile lor colaborează pentru a îmbunătăți cooperarea în vederea dezvoltării.

Rețeaua reunește în principal orașe și universități cu un profil economic, social și tehnologic asemănător. Conceptul rețelei întruchipează, în primul rând, recunoașterea importanței tehnologiei, inovației și cunoștințelor pentru societate.

În cadrul conferințelor susținute la Parma, studentele care au reprezentat Universitatea de Vest din Timișoara – Denisa Ungurean, reprezentant UNITA  și Roxana Matei, vicepreședinte OSUT, au participat la diferite workshopuri axate pe următoarele direcții de interes:

Educație: Programe de învățământ flexibile, digitalizare, educație bazată pe mai multe practici și modul în care orașul poate juca un rol în acest sens.

Viața & bunăstarea studenților: Rezistența la creșterea presiunii, a stresului și a problemelor mintale ale studenților; Cum dezvoltăm sentimentul de siguranță, relaxare, sănătate și confort social.

Locuințe: abordarea diferitelor nevoi de cazare pentru fiecare stat membru, problema studenților internaționali.

În acest context, Ungurean Denisa, student reprezentant în Consiliul de Guvernare UNITA, a susținut o prezentare a structurii Advisory Council UNITA, Alianța Universitară din care UVT face parte, cu accent pe buna colaborare dintre Universitate și actorii socio-economici ai orașului Timișoara. În urma prezentării a avut loc o sesiune de Q&A la care toți participanții au fost activ implicați.