Întâlnire în cadrul proiectului  ”Teacher Academy TASC”

În perioada 6-8 decembrie 2023, Universitatea de Vest din Timișoara a găzduit cea de-a doua întâlnire transnațională a consorțiului proiectului Teacher Academy TASC (Social Change through Sustainable Communication in LifeLong Learning in Schools and Society).

Această academie a profesorilor, Proiectul TASC, își propune să dezvolte un program de formare inițială și de profesionalizare continuă a profesorilor, vizând dezvoltarea competențelor relevante pentru abordări non-discriminative, dialog non-violent, comunicare sustenabilă. Comunicarea durabilă în școli susține schimbarea socială pe care o dorim.

Proiectul TASC dorește să dezvolte competențe ale profesorilor în comunicare durabilă și va dezvolta un program comun de formare de 20 ECTS. Proiectul TASC dorește să integreze pe deplin modelele de mobilitate în formarea inițială a profesorilor și în formarea de dezvoltare profesională continuă, într-un mod ecologic și incluziv. Proiectul TASC dorește să dezvolte un parteneriat european durabil și structurat între furnizorii de formare inițială a profesorilor și instituțiile de dezvoltare profesională continuă. Nu în ultimul rând, proietul TASC îți propune să formuleze linii directoare pentru factorii de decizie politică pentru a implementa comunicarea durabilă ca o competență transversală crucială pentru profesori și formatori de profesori.

Consorțiul implicat în proiectul TASC este format din 12 parteneri, dintre care 11 furnizori de formare inițială a profesorilor și/sau dezvoltare profesională continuă din 7 țări și o școală-pilot din Timișoara (Școala Gimnazială nr. 30 din Timișoara).

Mai multe detalii pe site: www.eutasc.eu