International Global Open Day@WUT

Pe data de 28.06.2022 a avut loc evenimentul International Global Open Day@WUT organizat de către Biroul de Cooperare Globală, Studenți Internaţionali și Diaspora al UVT în format online. Evenimentul se află la a doua ediţie, fiind o iniţiativă lansată de către Departamentul de Relații Internaționale în primăvara anului 2021.

International Global Open Day@WUT a avut ca obiective principale promovarea ofertei UVT pentru candidaţi la studii, cadre didactice şi cercetători din străinătate, precum şi promovarea UVT ca partener instituţional competitiv la nivel global în domeniul învăţământului superior. Diversitatea grupurilor-ţintă vizate de cele trei paneluri propuse în cadrul evenimentului relevă dimensiunile multiple prin care Universitatea de Vest din Timişoara practică internaţionalizarea cu şi pentru toţi, în UVT şi în lume.

Evenimentul a fost structurat în 3 paneluri, după cum urmează :

1. Un panel dedicat misiunilor diplomatice din ţară şi străinătate. Acesta s-a concentrat pe prezentarea Universităţii de Vest din Timişoara, a ofertei noastre de programe de studii sau a oportunităţilor de cooperare în domeniul educaţiei şi cercetării, dar şi pe dezvoltarea unor parteneriate și acorduri de colaborare între misiunile diplomatice şi UVT cu scopul de a facilita intensificarea cooperării în domeniul învăţământului superior între Universitate şi statele pe care acestea le reprezintă. Misiunile diplomatice prezente, fie ale României, fie din România, au fost din: Irlanda, Turcia, Maroc, Republica Coreea, Brazilia, Spania, Estonia, Statele Unite ale Americii, Grecia, Croația, Slovenia, Franța, Belgia, Bulgaria, Polonia, Malta, Lituania, Elveția, Italia, Japonia, Tunisia, Peru.

2. Un panel de tip webinar dedicat candidaţilor la studii universitare în cadrul Universităţii de Vest din Timişoara. In cadrul lui s-au prezentat oferta de studii a UVT, procesul de admitere la UVT pentru cetăţeni europeni sau din state terţe UE. Accentul s-a pus pe programele de studii multiple şi diverse oferite în limbi de circulaţie internaţională, cât şi pe avantajele competitive oferite studenţilor internaţionali ce optează pentru UVT ca destinaţie de studii. A fost prezent un număr de aproximativ 30 de participanți. 3. Un panel dedicat membrilor Diasporei româneşti şi alumnilor internaţionali ai UVT, care au răspuns pozitiv la o discuție deschisă privind posibilități de colaborare cu Universitatea de Vest din Timişoara. Dialogul s-a realizat în funcţie de interesele celor care s-au înscris la acest eveniment în urma invitaţiei lansate de UVT şi a inclus: prezentarea oportunităţilor de colaborare oferite de UVT (programul Visiting@WUT sau iniţiativa Diaspora@WUT lecture series, granturile de integrare UVT, studii doctorale şi postdoctorale la UVT, oportunităţi de cercetare la UVT, alianţa europeană UNITA), stabilirea de acorduri bilaterale şi organizarea de mobilităţi, dezvoltarea unor cursuri sau evenimente internaţionale colaborative. Au fost prezenți participanți din: Anglia, Statele Unite ale Americii, Australia, Franța, Emiratele Arabe Unite, Italia, Olanda, Irlanda, Spania.

Toate panelurile s-au bucurat de un număr semnificativ de participanți, de discuţii fructuoase şi constructive, cu obiective clar stabilite pe termen scurt şi mediu. Materializarea ideilor aduse în discuţie în cadrul International Global Day@WUT vor contribui la consolidarea poziţiei UVT la nivel global ca destinaţie pentru studii, predare şi cercetare.