Întrunire pentru dezvoltarea și sustenabilitatea Alianței UNITA

Vineri, 26 Noiembrie 2021, în Covilha (Portugalia), a avut loc cea de-a treia întâlnire a Governance Board-ului alianţei europene UNITA. Împreună, Rectorii universităţilor partenere şi echipele care contribuie la activităţile noastre comune, au abordat subiecte care ne preocupă pe toţi pe termen lung. Printre acestea se numără: programe de studiu de masterat cu diplomă comună, cercetare avansată şi doctorate în cotutelă, dar şi viziunea noastră pe termen lung pentru UNITA, dincolo de proiectul pe care îl implementăm sub umbrela iniţiativei European Universities, UNITA- Universitas Montium. Am revizuit principalele noastre rezultate pentru primul an de colaborare, dar şi obstacolele pe care le întâmpinăm în acest proiect. Construim împreună o universitate deschisă, cu studenţi şi pentru studenţi, care va conduce cercetarea spre problemele cu care se confruntă comunităţile noastre de graniţă, cu modele educaţionale şi tipuri de mobilităţi variate pentru comunitatile academice – studenți, personal administrativ și de suport, cadre didactice si cercetatori. Toate acestea vor avea loc într-un campus interuniversitar virtual ce combină o dimensiune administrativă şi una socială. Acesta include, printre altele, o aplicaţie mobilă si utilizarea European Student Card pentru toţi cei 165000 de mii de studenţi ai alianţei.

Cu prilejul acestei întâlniri a avut loc desemnarea noului președinte UNITA, José Antonio Mayoral Murillo, rectorul Universității Zaragoza din Spania. Acesta va guverna întâlnirile Consiliului UNITA în următorul an, până la desemnarea următorului președinte.

O altă întrunire importantă pentru dezvoltarea și sustenabilitatea alianței UNITA este cea a consiliului Quality and Evaluation Board (QEB) care a avut loc în aceste zile, la Universidade Beira Interior.

În 25 Noimebrie a avut loc, de asemenea, prima întâlnire fizică a studenților reprezentanți UNITA Students’ Assembly. Această întâlnire reprezintă deopotrivă un pas enorm în consolidarea comunității studențești, cât și oficializarea structurii acestei organizații autonome a aliantei noastre.

Următoarea întâlnire fizică urmează să aibă loc în Timișoara, în luna mai, 2022.