“Investigation for the Conservation of cultural Goods”

În data de 21 noiembrie a avut loc în cadrul Centrului de cercetare „Analize termice în probleme de mediu” a Universitatii de Vest din Timișoara un workshop dedicat investigațiilor pentru conservarea bunurilor culturale cu titlul “Investigation for the Conservation of cultural Goods”.  Evenimentul a fost susținut de Prof. Dr. Ing. Vlase Titus, Prof. dr. Vlase Gabriela și Prof. dr. ANDREA MACCHIA, visiting professor în cadrul programului de granturi Visiting @ UVT.

La workshop au participat Lect. Dr. Univ. Silvia Trion, Lect. Dr. Univ. Filip Petcu (Director al Muzeului Naţional de Artă Timișoara), As. Dr. Univ. Luisa Palade, membri din cadrul „Centrului Regional de Cercetare și Expertiză în domeniul restaurării – conservării patrimoniului” al Facultății de Arte și Design, studenții masteranzi ai secției de Arte Vizuale (FAD) din cadrul UVT și studenţi doctoranzi de la Școala doctorală de Chimie. Au fost prezentate tehnicile instrumentale aplicabile în investigarea obiectelor de patrimoniu. Au fost realizate aplicații practice apelând la aparatura prezentă în cadrul Centrului de cercetare precum și a ICAM – UVT Timișoara. Discuțiile au fost aplicative și au vizat direcții de cercetare ce pot fi abordate transdisciplinar prin participarea restauratorilor, a istoricilor și membrilor centrului.