„Istorie și istorisiri. Perspective ale istoriei filologiei, ale științelor limbii și literaturii”

Între 19-20 noiembrie a avut loc sesiunea de comunicări a Colectivului de limba și literatura germană din cadrul Departamentului de limbi și literaturi moderne al Facultății de Litere, Istorie și Teologie: Geschichte und Geschichten. Philologiegeschichtliche, sprach- und literaturwissenschaftliche Perspektiven (Istorie și istorisiri. Perspective ale istoriei filologiei, ale științelor limbii și literaturii) cu ocazia împlinirii a 65 de ani de existență a germanisticii timișorene dar și cu ocazia centenarului unor importanți scriitori germani și austrieci: Ilse Aichinger, Wolfgang Borchert și Erich Fried. Evenimentul a fost realizat în parteneriat cu Forumul Cultural Austriac de la București și s-a bucurat în deschiderea sa de cuvintele de salut ale noului consul al Germaniei la Timișoara, doamna Regina Lochner.

Comunicările prezentate au abordat o varietate de teme referitoare la istoria filologiei germane, cu precădere a germanisticii timișorene, la istoria literaturii de limbă germană de după 1945 și a didactizării ei cu metode creative și instrumente digitale, precum și la metode agile ale predării, la istoria cercetărilor și proiectelor dialectologice timișorene până la cercetări ale memoriei jurnalistice a culturii bănățene. Punctele de vedere exprimate în comunicări – propuneri de noi modele de analiză și de noi interpretări de text, de noi modele de predare, de corecturi sau nuanțări ale unor percepții critice etc. – au stârnit dezbateri antrenante și au condus la un stimulator schimb de experiență academică și de specialitate.

În cadrul manifestării științifice directorul Forumului Cultural Austriac, domnul Thomas Kloiber, a prezentat filmul regizoarei Christine Nagel Wo ich wohne (Unde locuiesc) despre viața și opera scriitoarei Ilse Aichinger – un film care prezintă în premieră fragmente din corespondența autoarei cu sora ei geamănă, reflectând o epocă marcată de persecuția nazistă dar și teme și motive importante ale operei lui Aichinger. Vizionarea filmului s-a încheiat cu o discuție pe marginea esteticii filmului și a diferitelor contextualizări culturale ale acestuia.

La sesiunea de comunicări a luat parte și o serie de studenți ai ciclurilor de licență, masterat și doctorat, o parte din ei urmând să valorifice această experiență științifică în diferite proiecte academice.