Lansarea UNITA: începutul universității europene deschise, incluzive și eficiente

Universitatea de Vest din Timișoara se află în prima linie a universităților din Europa care s-au preocupat să stabilească rețele universitare de parteneri academici, devenind membră a alianței europene UNITA.

Alături de „Università degli studi di Torino”, „Université de Pau et des Pays de l’Adour”, „Université Savoie Mont Blanc”, „Universidad de Zaragoza” şi „Universidade Beira Interior”, UVT face parte din Consorţiul ale cărui comunităţi însumează peste 165 000 de studenţi, din diverse state europene vorbitoare de limbi romanice (Italia, Franţa, Spania, România şi Portugalia), şi care funcţionează în ecosisteme geografice, culturale şi socio-economice similare.

După ce în iulie 2020 proiectul UNITA a fost selectat de către Comisia Europeană pentru finanțare, în data de 6 noiembrie, Universitatea Europeană UNITA și-a demarat activităţile printr-o ceremonie online de lansare a proiectului „UNITA – Universitas Montium”.

La evenimentul transmis pe www.unito.it/media au participat atât domnul Themis Christophidou, din partea Comisiei Europene, cât și rectorii celor șase universități: Stefano Geuna – Universita degli Studi din Torino, Denis Varaschin – Université Savoie-Mont Blanc, Mohamed Amara – Université de Pau et des Pays de l’Adour, José Antonio Mayoral – Universidad de Zaragoza, Marilen Gabriel Pirtea – Universitatea de Vest din Timişoara și Antonio Fidalgo – Universidade da Beira Interior.

Prin strategia pe termen lung și prin misiunea sa, UNITA are ca principale obiective crearea unei universități europene participative, deschise, incluzive și eficiente, țintind spre dezvoltarea unei educații de excelență bazată pe cercetare şi centrată pe studenţi, crearea unui mediu de învăţare care să inspire dezvoltarea personală şi profesională, promovarea diversității lingvistice în Europa, dezvoltarea regiunilor non-centrale/montane ca parte componentă a comunităţii europene, precum și dezvoltarea mobilităților fizice și virtuale pentru întreaga comunitate academică a consorţiului.