Laureată a Premiului Nobel pentru Pace, la UVT

Nadia Murad, activistă remarcabilă pentru drepturile omului și laureată a Premiului Nobel pentru Pace în 2018, va fi prezentă la Universitatea de Vest din Timișoara în cadrul a două evenimente de excepție!

𝐀𝐜𝐨𝐫𝐝𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐭𝐢𝐭𝐥𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐃𝐨𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐇𝐨𝐧𝐨𝐫𝐢𝐬 𝐂𝐚𝐮𝐬𝐚 (𝐃𝐇𝐂)
Data: 23 noiembrie 2023
Ora: 10:30
Locația: Institutul de Cercetări Avansate de Mediu, UVT (ICAM- str. Oituz, nr. 4)

𝐂𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐢𝐧𝐭̦𝐚: „𝐏𝐞𝐫𝐬𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐉𝐨𝐮𝐫𝐧𝐞𝐲𝐬, 𝐀𝐮𝐝𝐚𝐜𝐢𝐨𝐮𝐬 𝐀𝐜𝐭𝐢𝐨𝐧𝐬 𝐚𝐧𝐝 𝐆𝐥𝐨𝐛𝐚𝐥 𝐈𝐦𝐩𝐚𝐜𝐭”
Data: 23 noiembrie 2023
Ora: 18:00
Locația: Aula Magna, UVT (bd. Vasile Pârvan, nr. 4)

Nadia Murad, născută în 1993 în Kocho, Irak, a devenit primul Ambasador ONU al Bunăvoinței pentru Demnitatea Supraviețuitorilor Traficului de Ființe Umane în 2016.

La vârsta de 21 de ani, Nadia a fost răpită de Statul Islamic în nordul Irakului, alături de mii de alte femei și copii. Timp de trei luni, a trăit în captivitate și a fost supusă abuzurilor. Cu curaj și reziliență, a reușit să scape și să fugă în Germania, unde a început lupta ei pentru drepturile omului.
Nadia Murad s-a dedicat cauzei refugiaților, evidențiind situația dificilă a acesteia, în special sclavia sexuală și traficul de femei și copii subjugați de Statul Islamic.

Alăturați-vă nouă pentru a-i asculta povestea inspirațională și pentru a-i onora curajul și angajamentul ei pentru drepturile omului.

Pentru o mai bună organizare, participarea la oricare dintre cele două evenimente se face cu înscriere prealabilă în formularul de pe link-ul: https://forms.gle/7pZ59k52TGggPbZEA ‼

Evenimentul va beneficia de traducere simultană, iar participanții care doresc să audieze traducerea vor putea folosi o aplicație gratuită a telefonului mobil (Interactio) și căștile personale.

Evenimentul face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023. Parteneri eveniment: CTP, UNICREDIT, LINDE GAZ ROMÂNIA, EXIMBANK