Listă generoasă de premii pentru studenţii PFC, în cadrul Zilelor Culturii Media 2022

Studenţii Facultăţii de Ştiinţe Politice, Filosofie şi Ştiinţe ale Comunicării din cadrul UVT s-au întors cu o listă generoasă de premii luate în cadrul competiţiei studenţeşti Media Culture Days / Zilele Culturii Media, găzduite în 16 mai 2022 de Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca. Deja un eveniment tradiţional adresat în fiecare primăvară studenţilor în Ştiinţele Comunicării din toate centrele universitare din România, acesta a fost o ocazie pentru reprezentanţii UVT să îşi prezinte materialele mediatice lucrate individual sau în echipe în faţa unor jurii formate din specialişti.

Un grup de 25 de studenţi de la specializările Media Digitală, Comunicare şi Relaţii Publice şi Jurnalism a fost selectat pentru a participa la cele şase secţiuni paralele ale competiţiei, axate pe comunicare vizuală, producţia de conţinut online, fotografie, realizarea de portrete jurnalistice, audio storytelling şi grafică digitală. Iată mai jos lista câştigătorilor, în fiecare dintre secţiunile vizate.

1. Content ++, locul I: Pop Raluca Tamara, Mîciu Andreea, Nedelcu Roxana, Popa Oana, Dana Oprisa Stănescu (Comunicare şi Relaţii Publice, anul III)

2. Content ++, cea mai bună producţie: Cristina Danileţ, Roxana Leaha, Davidesc Lorena (Media Digitală, anul III)

3. Media & Society: Bucătaru Alexandra, Imbrea Iasmina, Bălan Georgiana (Comunicare şi Relaţii Publice, anul II)

4. Media & Society, menţiune: Ianis Ruşitoru (Media Digitală, anul III)

5. Focus, locul II: Creangă Iraida, mențiune Iuliana Radu (Media Digitală, anul III)

6. Digital Graphics, locul III: Iuliana Radu (Media Digitală, anul III)

7. Audio Storytelling, cel mai bun montaj pentru podcast: Alexandra Bucataru (Comunicare şi Relaţii Publice, anul II)

8. V for Visual, premiul I: Darius Medelean (Jurnalism, anul III)

Participarea studenţilor la Zilele Culturii Media s-a desfăşurat sub coordonarea dnei conf. dr. Ileana Rotaru, care a fost prezentă la Cluj alături de studenţi, iar pregătirea proiectelor câştigătoare a beneficiat de susţinerea cadrelor didactice PFC: lect. dr. Oana Barbu, lect. dr. Silvia Fierăscu, lect. dr. Adina Baya, lect. dr. Corina Sîrb, asist. dr. Ionuţ Suciu şi asist. drd. Manuela Anghelescu.