Masã rotundã virtualã: „De la universitar la preuniversitar – metode și tehnici de lucru în predarea limbii franceze. Oportunități de promovare a limbii franceze”

Începând cu 2019, la sfârşitul lunii noiembrie, se sãrbãtoreşte Ziua internaţionalã a profesorului de limba francezã. Anul acesta, evenimentul s-a desfãşurat în data de 25 noiembrie. Peste 900 000 de mii de profesori de limba francezã din întreaga lume au organizat diverse activitãţi care reflectã pasiunea lor pentru limba lui Molière şi eforturile de a o promova în rândul unui public variat (copii, adolescenţi, studenţi). Colectivul de Limba francezã din cadrul Facultãţii de Litere, Istorie și Teologie a profitat de aceastã ocazie şi a organizat în parteneriat cu Centrul de reușită universitară CRU-UVT, Lectoratul francez UVT, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, o masã rotundã (virtuală) cu tema: «De la universitar la preuniversitar – metode și tehnici de lucru în predarea limbii franceze. Oportunități de promovare a limbii franceze». La aceastã întâlnire, ale cãrei gazde au fost lect. univ. dr. Ileana Neli Eiben şi lect. univ. dr. Ioana Marcu, au participat peste 70 de profesori de limba francezã din judeţele Timiş şi Arad. Cadrele didactice din învãţãmântul preuniversitar au prezentat câteva din proiectele de promovare a limbii franceze pe care le deruleazã împreunã cu parteneri naţionali şi internaţionali (din Franţa, Belgia, Turcia etc.); aceste proiecte se adreseazã elevilor din ciclurile primar, gimnazial şi liceal, care au ales sã studieze limba francezã.

O altã temã de discuţie au fost provocãrile întâmpinate în predarea limbii franceze în licee tehnologice din cauza numãrului redus de ore dedicate limbilor strãine sau lipsa unor manuale de FOS. În încheierea mesei rotunde, organizatorii evenimentului şi cadrele didactice din învãţãmântul preuniversitar au încercat sã gãseascã soluţii pentru o mai bunã colaborare, propunând organizarea mai multor activitãţi în limba francezã destinate atât elevilor, cât şi studenţilor.