Membru al comunității UVT, câștigător al Premiului „George Enescu”

Avem deosebita bucurie de a anunța primirea unui premiu deosebit de valoros de către conf. univ. dr. Almaşi Gabriel-Vicenţiu, de la Facultatea de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara.

Anunțarea listei laureaților Premiilor Academiei Române pentru 2020 a adus această onorantă confirmare a valorii școlii muzicale timișorene, prin câștigarea premiului „George Enescu“ de către maestrul Gabriel-Vicenţiu Almaşi, acordat în secțiunea Arte, Arhitectură și Audiovizual.

Distincția i-a fost acordată compozitorului Gabriel Almași pentru lucrarea sa „Themes/Anthemes”. Acest Opus, premiat și de Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România în anul 2021, este dedicat orașului Timișoara, iar prima audiție a avut loc în 28 februarie 2020, la Filarmonica „Banatul”.

Ceremonia de decernare a Premiilor Academiei Române a avut loc în data de 7 decembrie 2022, în Aula Academiei Române.