Mobilități internaționale de studii și practică pentru studenții UVT, prin programul Erasmus+

În perioada 4 – 22 martie, studenții Universității de Vest din Timișoara pot aplica pentru o mobilitate Erasmus+ de studii și/sau de practică la instituțiile partenere din străinătate.

Erasmus+ este programul Uniunii Europene care înglobează educația, formarea, tineretul și sportul. Programul Erasmus+ oferă studenților ocazia să beneficieze de experiențe internaționale pe durata studiilor universitare și să-și desfășoare stagii de practică atât în calitate de studenți, cât și în calitate de proaspăt absolvenți. Astfel, experiența Erasmus a devenit o practică frecventă pentru studenții din universitățile europene.

Programele de mobilități oferă studenților ocazia de a studia într-o altă țară pentru un semestru sau un an, pe parcursul fiecărui ciclu de studii, sau de a participa la stagii de practică de minimum 2 luni. Pe durata mobilității, studenţii beneficiază de un grant lunar iar studiile le sunt recunoscute la întoarcerea în țară.

Mobilități Erasmus+ în Europa

Programul Erasmus+ Studii cu statele parte la program (Programme Countries) permite studenților din Universitatea de Vest din Timișoara să efectueze mobilități de studii la universitățile partenere dintr-o altă țară din Comunitatea Europeană. Cuantumul grantului pentru mobilitățile de studii este de 674 euro/ lună (cu excepția mobilităților care vor avea loc în Bulgaria, Croația, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Macedonia, Polonia, Slovacia, Slovenia, Ungaria, Turcia – pentru aceste state, nivelul grantului acordat este în valoare de 606 euro/ lună).

Programul Erasmus+ Practică reprezintă oportunitatea studenților de a beneficia de mobilități Erasmus+ de Practică într-o organizație (companie, universitate, start-up, ONG, etc.) dintr-o țară din Comunitatea Europeană.  Cuantumul grantului pentru mobilitățile de practică este de 750 euro/ lună (cu excepția mobilităților care vor avea loc în Bulgaria, Croația, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Macedonia, Polonia, Slovacia, Slovenia, Ungaria, Turcia – pentru aceste state, nivelul grantului acordat este de 690 euro/ lună).

Adițional mobilităților Erasmus+ de lungă durată, studenții mai pot beneficia și de mobilități de scurtă durată (5-30 zile): mobilități doctorale de scurtă durată (Short-term Doctoral Mobility), dar și mobilități în cadrul unor Programe Intensive Mixte (PIM) la care au acces studenți de la toate ciclurile de studii (Blended Intensive Programmes – BIP). Pentru acest tip de mobilități, granturile sunt de 70 euro/zi pentru o durată de până în 14 zile de activitate, respectiv 50 euro/zi începând cu a 15-a zi.

Nu doar că studenții beneficiază de grantul Erasmus+, dar dacă aceștia aleg să călătorească verde (cu autocar, tren, etc.) vor beneficia de 50 euro în plus.

Pentru studenții cu oportunități reduse (cei care beneficiază de bursă socială sau cei care îndeplinesc condițiile necesare obținerii unei burse sociale), la granturile standard se adaugă 250 euro/lună. Dacă la UVT ești beneficiarul unei burse de merit/studiu/socială etc. o vei primi și pe perioada mobilității.

Mobilități Erasmus+ în destinații inedite

Mobilitățile Erasmus+ cu statele partenere la program (Partner Countries) permit studenților din Universitatea de Vest din Timișoara să efectueze mobilități de studii sau de practică la instituțiile partenere din Africa de Sud, Albania, Bosnia și Herțegovina, Brazilia, China, Columbia, Haiti, Israel, Japonia, Malaezia, Mexic, Muntenegru, Republica Moldova, Maroc, Rusia, Serbia, Uzbekistan. Cuantumul grantului pentru acest tip de mobilități este de 700 euro/ lună, la care se adaugă un grant pentru costuri de transport care diferă în funcţie de distanţa dintre universitatea de origine şi universitatea gazdă (între 20 și 1500 euro).

Mai multe detalii despre experiențele internaționale Erasmus+ pot fi obținute de la Departamentul de Relații Internaționale al UVT (camera 159, etaj 1, sediul UVT) sau de pe site-ul www.ri.uvt.ro. De asemenea, în perioada 04 martie-22 martie, ne găsiți în holul principal din clădirea UVT între orele 10:00-14.00 la standul Erasmus+.

Once Erasmus, always Erasmus!