EȘTI AICI:
Ne-am impus în Cupa României la Badminton

Ne-am impus în Cupa României la Badminton

În data de 11 mai, am întâlnit două superlative ale sportivilor UVT, în turneul de badminton, pe echipe, ce a contat pentru Cupa României; am fost cea mai bună și cea mai numeroasă delegație a turneului desfășurat în sala CSS 6 București!

CSU Universitatea de Vest a aliniat două echipe, prima dintre ele având un parcurs impecabil, cu cinci victorii în duelurile ”fiecare cu fiecare” din week-end-ul trecut. În ordine cronologică, au fost victoriile: 4-1 contra CSU UVT 2, 5-0 cu Agero Galați, 3-2 cu Știința Bacău, 5-0 cu CSS 6 București și 4-1 cu Politehnica Iași. În cadrul lotului nostru s-a aflat și multiplul campion național Collins-Valentine Filimon; i-au fost alături Andra-Gabriela Stoica, Anamaria Șerban, Loredana-Elena Popescu, Florentina-Cristina Constantinescu, Daniel-Ionuț Popescu și Vlad-Alexandru Dehelean.

Echipa a doua a clubului nostru a adunat două victorii, dar s-a luptat remarcabil atât în jocurile cu ”frații” din prima echipă cât și cu celelalte pretendente la trofeu, Știința bacău și Politehnica Iași. Pentru CSU UVT 2 au evoluat Sarra-Maria Palfi, Alexandra-Florentina Scarlat, Alexandra-Claudia Soare, Maria-Alexandra Duțu, Mihai-Bogdan Stoica, Mihai-Daniel Grosu, Mihai-Alexandru-Nicolae Voicu.

Vladimir Tauț, loc 3 la U15

Tot în Capitală s-a disputat Memorialul Rotaru pentru jucători U15, la care CSU UVT l-a avut în concurs pe Vladimir Tauț. Cel mai bun rezultat al tânărului jucător a fost locul 3 de pe tabloul de dublu băieți, în care a făcut pereche cu Tudor Vladimir Pascal (ACS Decorio Badminton Club). Cei doi au terminat grupa lor preliminară, apoi au cedat în semifinale în fața cuplului Luca Timiș/Mihnea Vîlcu ulteriori câștigători ai tabloului principal.

Cronică: http://csu-uvt.ro/2026/05/ne-am-impus-in-cupa-romaniei/

UVT

Conferința de încheiere a proiectului „Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar. INO-Vest DigiPedia. Modele pedagogice și tehnologii educaționale pentru un învățământ autentic centrat pe elev” (PNRR ID 18)

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) organizează marți, 30 iunie 2026, conferința de încheiere a proiectului „Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar. INO-Vest DigiPedia. Modele

Mai multe »