Ne așteptăm studenții în amfiteatru

Prezentare LIVE a programului de studii de Administrație publică

La mai bine de un an deja de școală online, o parte din profesorii care predau la UVT, la specializarea Administrație publică s-au reunit într-un amfiteatru, joi 10 iunie 2021, într-o sesiune de informare. Aceștia s-au adresat atât liceenilor care ar dori să vină către Universitatea de Vest la Admitere în iulie 2021, cât și propriilor studenți cărora le era dor de universitate și cu care s-au văzut doar în spațiul restrâns la pătrățicii gmeet.

Intervențiile participanților au creionat imaginea parcursului educațional la specializarea Administrație publică, de la admitere, trecând prin studenție și până la oportunitățile de carieră ale absolvenților.

Programul de Administrație publică este ofertat de Facultatea de Științe politice (PFC) începând cu anul 2015, după cum a arătat în intervenția sa Directorul Departamentului de Științe Politice, lect. dr. Alexandru Jădăneanț, care a realizat o descriere de ansamblu a specializării punctând asupra atu-urilor strategice menite să determine un absolvent de liceu să își depună dosarul la admitere. Prodecana asist. dr. Raluca Colojoară a parcurs un best-of de chestiuni tehnice utile în vederea unei tranziții line de la liceu la facultate, precum înrolarea pe site-ul admitere.uvt.ro, conținutul dosarului, completarea opțiunilor pe fișa de admitere, calendarul admiterii sau taxele necesare. A fost punctat faptul că este disponibil un număr în creștere al locurilor bugetate alocate programului (30 în prezent), corespunzând interesului crescând înregistrat la admitere. Subprefectul Ovidiu Drăgănescu, cadru didactic asociat al programului a vorbit despre nevoia de absolvenți de Științe administrative în administrația publică din România, dar și despre profilul absolventului, ca fiind o persoană care pe lângă pregătirea teoretică generală dobândită în facultate, ar fi, în viziunea acestuia, o persoană curajoasă, interesată de binele comunității. Despre munca în administrație a vorbit și asist. cerc. dr. Alexandru Duță, invocând experiența personală ca absolvent PFC, ulterior, inspector de specialitate în cadrul Consiliului Județean Timiș, arătând că, în proiectele la implementarea cărora a contribuit, se poate îmbina creativitatea și inovarea în administrația publică. Vocea studenților a fost reprezentată de Mădălina Mosoretti, din anul doi, care a descris studenția trăită în pandemie și modul de colaborare cu profesorii, vorbind și despre experiența de excepție avută în stagiul de practică recent încheiat la Casa Județeană de Pensii Timiș.

Moderatoarea evenimentului, lect. dr. Corina Turșie, coordonatoarea programului de Administrație publică, a adresat invitația de a veni către această specializare  tinerii activi, implicați, preocupați de rezolvarea problemelor comunităților în care trăiesc, Universitatea de Vest din Timișoara așteptându-i să își revendice locul în amfiteatru.

Evenimentul a beneficiat de sprijinul Departamentului de Comunicare UVT și al echipei UVT-TV iar înregistrarea este disponibilă pe pagina de facebook PFC.