Noi evenimente sub genericul „Remember Enescu”: Alexandru Tomescu și Sînziana Mircea concertează la Viena și Budapesta

Ultimele două evenimente sub genericul „Remember Enescu”, în care evoluează violonistul Alexandru Tomescu și pianista Sînziana Mircea, sunt organizate de către Institutul Cultural Român și a Universitatea de Vest din Timișoara, alături de Fundația Culturală „Remember Enescu”.

Astfel, în 27 noiembrie, cu începere de la ora 19, la ICR Viena va avea loc concertul de muzică clasică „Remember Enescu”, iar a doua zi, în 28 noiembrie, tot de la ora 19, va avea loc concertul de la Teatrul Național de Dans din Budapesta (pentru ambele evenimente accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile).

„Viena este una dintre destinațiile culturale în care muzica clasică este cu adevărat la ea acasă și sunt foarte bucuros că alături de pianista Sînziana Mircea vom duce publicului cele mai frumoase creații muzicale ale lui George Enescu și compozitorilor universali. Acest turneu european, care face parte din programul Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii, este un prilej foarte bun de a promova valorile naționale, a promova România ca o destinație culturală de top, dar și Timișoara, în mod special, care este un adevărat oraș al culturii”, declară Alexandru Tomescu-Violonist.

„Mă bucur să-l salut la Viena, la încheierea manifestărilor dedicate Zilei Naționale a României, la care anul acesta participă și ansamblul orchestral și coral al Operei Naționale Române, pe maestrul Alexandru Tomescu. El este unul din marii violoniști europeni care-și regăsește de fiecare dată în Capitala Austriei, una din marile metropole  muzicale ale lumii, locul și rolul, ilustre, alături de o binemeritată recunoștință publică. Recitalul domniei sale, împreună cu pianista Sînziana Mircea, la ICR Viena, este rezultatul unei ample și susținute colaborări între Ambasada României  în Austria, ICR Viena și Universitatea de Vest din Timișoara, pusă sub semnul astral al Capitalei Culturale Europene, Timișoara 2023, și al legăturilor istorice strânse dintre țările noastre, oricât ar fi de puse uneori la încercare”, declară Emil Hurezeanu, Ambasadorul României în Austria.

„Promovarea culturii române, mai ales în anul în care Timișoara este capitală europeană a culturii, aduce oamenii împreună, prin forța muzicii și a artei, indiferent de locul în care trăiesc. Univestitatea de Vest din Timișoara este parte activă a acestui proiect, pentru care informarea și educarea publicului în zona culturală este un demers continuu. Suntem onorați că împreună cu partenerii noștri, Ambasada României în Austria, cu domnul Ambasador Emil Hurezeanu, dar și cu Institutul Cultural Român, putem sărbători Ziua Națională a României cu un adevărat regal muzical, susținut de doi dintre cei mai valoroși artiști români, de anvergură mondială, violonistul Alexandru Tomescu și pianista Sînziana Mircea”, spune prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, rector al Universității de Vest din Timișoara.

Proiectul este produs de Fundația Culturală „Remember Enescu”, face parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și este finanțat prin programul OVERBORDER CULTURE+, derulat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.