„O infinită memorie. Brâncuși la Târgu Jiu”: conferință cu invitați excepționali, la UVT

Facultatea de Arte și Design a Universității de Vest din Timișoara continuă firesc evenimentele emblematice pe care le organizează. Avem plăcerea de a vă invita să participați la conferința „O infinită memorie. Brâncuși la Târgu Jiu”vineri, 12 ianuarie 2023, începând de la ora 12, la Galeria Mansarda a Facultății de Arte și Design – UVT (str. Oituz, nr. 4).

Din partea conducerii UVT, la eveniment va participa prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, Rectorul UVT, iar din partea Facultății de Arte și Design va fi prezent prof. univ. dr. Camil Mihăescu, Decanul FAD, alături de cadre didactice, studenți, cercetători și invitați.

Această conferință este unică prin personalitățile de anvergură care vor lua cuvântul: Lucia Corrain (profesor la Universitatea din Bologna), Victor Ieronim Stoichiță, Doina Lemny, Giordano Conti și Cristian-Robert Velescu.

Vă invităm așadar pe data de 12 ianuarie, la Galeria Mansarda a Facultății de Arte și Design – UVT, să ne îmbogățim conștiința culturală cu acest dialog ce va fi susținut de invitați excepționali.

___________________________________

Lucia Corrain este profesor la Universitatea din Bologna și referent științific la Muzeul Palazzo Poggi. Desfășoară cercetări asupra teoriei și semioticii artei. În studiile universitare i-a avut coordonatori pe Omar Calabrese și Umberto Eco.

Victor Ieromin Stoichiță a avut o carieră academică prestigioasă, colaborând cu numeroase instituții importante din Europa. În prezent predă la catedra de artă modernă la Universitatea din Fribourg – Elveția. Este probabil cea mai avizată voce a diasporei românești în domeniul istoriei și teoriei artei – DHC al UVT, al UNARTE București și al Univeristății Catolice din Louvrain.

Doina Lemny este istoric de artă, muzeograf și cercetător de origine română care trăiește la Paris. A lucrat la Centrul Pompidou – Paris aproape trei decenii și este specializată în opera lui Brâncuși.

Giordano Conti este profesor asociat la Universitatea din Bologna, arhitect și autorul fotografiilor din volumul „Una infnita memoria. Il ciclo di Constantin Brâncuşi a Târgu Jiu”.

Cristian Robert Velescu a fost profesor universitar la UVT și UNARTE București, și muzeograf la Muzeul Național de Artă București. A publicat numeroase cărți având ca subiect predilect avangarda și opera lui Brâncuși, cel mai recent volum intitulându-se „Preavangarda și avangarda. Transformări caleidoscopice în arta începutului de secol XX”.