Oferta educațională a UVT, prezentată în cadrul IUF 2023

Universitatea de Vest din Timișoara participă la IUF 2023, cel mai mare eveniment educațional din Europa de Sud și de Est, cu un stand în care vizitatorii primesc cele mai concrete date despre oferta educațională a Universității de Vest din Timișoara. Reprezentanți ai Departamentului pentru Relaţia cu Mediul Preuniversitar din cadrul UVT și ai Organizației Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara (OSUT) le prezintă elevilor, părinților și celorlalți vizitatori profilele celor unsprezece facultăți din cadrul UVT și dau detalii despre oferta educațională pe care UVT a pregătit-o pentru admiterea de vară și toamnă, cu un total de 79 de programe de studii universitare de licență și 92 de programe de studii universitare de masterat, din 34 de domenii de studii universitare.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea„Universitatea de Vest din Timișoara și-a format de-a lungul timpului un profil de universitate care investește resurse pentru performanță și cunoaștere științifică. Fără să fim cea mai mare universitate din țară, și nici cea mai veche, am devenit cea mai dinamică, astfel că răspundem așteptărilor elevilor din toată țara și le acordăm cele mai bune oportunități de dezvoltare, prin programele noastre de licență, masterat sau doctorat. La IUF 2023, într-un cadru competitiv de nivel înalt, am găsit o fereastră de oportunitate cu totul aparte și un cadru prielnic pentru a le prezenta elevilor și apropiaților lor oferta noastră de programe universitare, programul special pe care l-am anunțat de curând, pentru pregătirea examenului de bacalaureat, dar și platforma de testare psiho-vocațională YTM.ro, toate acestea fiind argumente complementare pentru o viață de student cu multe împliniri, care îi așteaptă la UVT pe toți tinerii ambițioși.”

În cadrul evenimentului IUF – International University Fair 2023, Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră din UVT desfășoară un atelier de consiliere, numit „O călătorie către sine”, în care consilierele în orientare școlară și profesională Antonia Olah și Andreea Moldovan prezintă câteva instrumente utile pentru dezvoltarea personală și profesională, facilitând noi incursiuni ale autocunoașterii, pentru cele mai bune decizii în alegerea carierei. Prezența UVT în cadrul evenimentului IUF 2023 la Timișoara facilitează multe schimburi de idei și date despre viața de student, pe care reprezentanții UVT le oferă vizitatorilor prezenți, elevi, studenți și apropiați ai acestora, aflați în căutarea de noi oportunități educaționale.

IUF – International University Fair, cel mai mare eveniment educațional din Europa de Sud și de Est, este locul în care reprezentanții și studenții celor mai cautate universități internaționale din țară și străinătate, profesioniști din peste 20 de domenii de activitate și voci influente ale domeniului se întâlnesc anual cu mii de elevi de liceu, studenți și părinți.