Oportunități de internship pentru studenții germaniști

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie (LIT) a organizat la data de 9 decembrie 2022, ora 15.00,  în sala 248, din sediul central UVT (Bvd. Pârvan nr. 4), o întâlnire cu doamna Laura Hudulin, Head of Global Business Services Romania (CBS), cu tema oportunităților de internship pentru studenții vorbitori de limba germană. La evenimentul moderat de doamna conf. univ. dr. Karla Lupșan, prodecan responsabil cu strategia academică și relația cu studenții, au participat alături de reprezentantele CBS, doamna lector univ. dr. Petra Kory din partea Colectivului de limba și literatura germană și studenții înscriși în anii de studii I-II  la programul de studii de masterat Germana în context european –  studii interdisciplinare și multiculturale.

După o scurtă prezentare a domeniilor de activitate ale concernului internațional Continental Romania, s-au prezentat atât obiectul de activitatea și procesul de derulare a achizițiilor coordonat de CBS Romania, cât și  facilitățile oferite practicanților și angajanților CBS Romania.  Evenimentul a avut un ecou pozitiv în rândul tuturor participanților, punându-se astfel bazele unei colaborări de perspectivă între LIT și CBS.