Pascal Bruckner: invitat de onoare în deschiderea anului universitar, la UVT

Deschiderea anului universitar la Universitatea de Vest din Timișoara reprezintă, în fiecare an, un moment special pentru comunitatea academică. În această toamnă, la început de an universitar, avem privilegiul de a-l avea alături pe cunoscutul romancier 𝐏𝐚𝐬𝐜𝐚𝐥 𝐁𝐫𝐮𝐜𝐤𝐧𝐞𝐫, 𝐮𝐧 𝐧𝐮𝐦𝐞 𝐝𝐞 𝐫𝐞𝐟𝐞𝐫𝐢𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐢̂𝐧 𝐥𝐮𝐦𝐞𝐚 𝐥𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢 𝐬̦𝐢 𝐞𝐬𝐞𝐢𝐬𝐭𝐢𝐜𝐢𝐢 𝐟𝐫𝐚𝐧𝐜𝐞𝐳𝐞.

Profesor invitat al universității californiene Saint-Diego, cadru didactic la Institutul de Studii politice din Paris, colaborator al cotidianului „Le Nouvel Observateur” și al ziarului Le Monde, Pascal Bruckner este cunoscut pentru analizele sale adânci asupra politicii, societății și culturii. Figură-cheie a intelectualității pariziene, acest filosof al actualității (a scris eseurile „Mizeria prosperității”, „Euforia perpetuă”, „Noua dezordine amoroasă”) este celebru în România mai ales prin romanele sale: „Iubirea față de aproapele”, „Hoții de frumusețe”, „Luni de fiere”, „Căpcăunii anonimi”, „Palatul chelfănelii”, „Copilul divin”, „Fanaticii apocalipsei” și „Paria”.

Vineri, 29 septembrie, de la ora 09 :30, comunitatea UVT va avea onoarea de a-l primi în rândurile sale pe îndrăgitul scriitor, în cadrul unei ceremonii de acordare a titlului Doctor Honoris Causa, care va avea loc în Amfiteatrul A01. În aceeași zi, de la ora 18 :00, acesta ne va împărtăși gândurile și perspectivele sale fascinante în cadrul unei conferințe cu titlul „𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐚 𝐚 𝐢𝐮𝐛𝐢𝐭 𝐩𝐫𝐞𝐚 𝐦𝐮𝐥𝐭 𝐛𝐚𝐬𝐦𝐞𝐥𝐞”, un dialog care promite să ne provoace la reflecție și să ne inspire, găzduit de către Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara.

Întrucât locurile sunt limitate, vă invităm să vă înscrieți accesând link-ul următor: https://forms.gle/gjPZfqo1XkhS7mv96

Nu ratați oportunitatea de a face parte din această experiență intelectuală și culturală extraordinară.

ℹ️ Evenimentul face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023. Acest eveniment este realizat cu sprijinul partenerilor: BCR, CTP, Linde și Bioclinica.