Patrimoniu cultural, istoric- însemnări

În perioada martie-iunie 2021 Facultatea de Arte și Design și Centrul Regional de Cercetare și Expertiză în Restaurare și Conservare al Facultății de Arte și Design (CR-CERC) au participat la Concursul Naţional “Patrimoniul cultural, istoric şi natural – Zestrea comunităţilor locale”,  un demers de documentare a patrimoniului comunităţilor locale prin intermediul cercetărilor derulate chiar de membri ai acestora. Iniţiatorul concursului esteSocietatea de Ştiinte Istorice din România, o organizaţie profesională din domeniul producerii şi transmiterii cunoaşterii istorice, care grupează în rândurile sale profesori, cercetători, arhivişti, muzeografi, studenţi şi alţi iubitori ai istoriei.

Facultatea de Arte și Design și Centrul Regional de Cercetare și Expertiză în Restaurare și Conservare al Facultății de Arte și Design (CR-CERC) prin activitațile specifice ale programelor de studii de licenta „Conservare – Restaurare” și master „Patrimoniu, Restaurarea și curatoriat în artele vizuale” este preocupata de conservarea, protejarea și promovarea patrimoniului local și național.

Printre obiectivele culturale care au fost cercetate de către studenții și masteranzii Facultății de Arte și Design se numără: ansamblurile de artă murală și sculpturală din patrimoniul Universității de Vest din Timișoara, Palatele din Arad, situl arheologic din localitatea Păușa-Călimăneşti – Castrul roman de la Arutela, Gara Anina – Prima linie ferata din Romania (Anina – Oravita), Uzina de Apă din Timișoara, componentele artistice provenind de la Palatul Ormos, actuala Bibliotecă a Academiei Romane, Filiala Timișoara. De asemenea, următoarele edificii de cult din Timișoara au făcut parte din documentația de investigare a echipei implicate: Biserica Sf. Ecaterina, Biserica Liceului Piarist teologic Gerhardinum, Sinagoga din Fabric, Biserica de lemn Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, Domul romano-catolic “Sf. Gheorghe”.

Rezultatele cercetării au fost prezentate sub forma a cinci proiecte care au fost premiate de către organizatorii concursului: „Obiective de patrimoniu din Călimanesti, Arad, Anina” membrii echipă: Elena Amalia Boari – Ivan, Dorina Popa, Rebeca Gag- master I, Patrimoniu, restaurare și curatoriat în artele vizuale, profesor coordonator: Lector univ. dr. Silvia Trion; „Ansamblurile de artă ale Universității de Vest din Timișoara-patrimoniul cultural al Timișoarei” membrii echipă: Marina Paladi, Gavril Pop, Loredana Ilie, Robert Floria, Teodor Gheoghe Papadopol- Master an I, Patrimoniu, restaurare și curatoriat în artele vizuale profesor coordonator: Lector univ. dr. Silvia Trion; „Edificii de cult ale Timișoarei” membrii echipă: Laura Mierea, Larisa Hîrțaucă, Silvia Ioana Radu, Adriana Chitigiu, Nicoleta Curea-Panici, Luminița- Crina Răstășanu-licență anul II, conservare și restaurare, profesor coordonator: asist.dr. Luisa Palade; „Recuperarea unor componente artistice provenind de la Palatul Ormosz, actuala Bibliotecă a Academiei Române, Filiala Timișoara” membrii echipă:  Diuța Ana, Brosniac Slavita, Ioana Oprișa, Einav Berkovich-Anul I, profesor coordonator: Lect. Dr. Filip A. Petcu.

Printre activitățile desfășurate în cadrul proiectului notăm: identificarea bunurilor de patrimoniul material imobil care au constituit subiectul proiectului de cercetare; realizarea, la faţa locului a documentării fotografice, mai precis a unui portofoliu de fotografii ale bunurilor de patrimoniu alese, care au fost relevante pentru toate aspectele cercetării; evaluarea stării de conservare a acestora, identificarea degradărilor, propuneri de intervenţie;  documentarea informativă/culegerea de informaţii cu caracter ştiinţific, istoric, administrativ privind bunurile în cauză şi inventarierea numerică a bunurilor/obiectelor de patrimoniu; elaborarea unui text care să cuprindă concluziile cercetării bunurilor de patrimoniu alese; elaborarea unui material video care au rezumat activitățile întreprinse.

Prezentarea proiectului a fost realizată prin susținerea webinarului organizat de Facultatea de Arte și Design prin Centrul Regional de Cercetare și Expertiză în Restaurare și Conservare al Facultății de Arte și Design (CR-CERC) cu tema „Patrimoniu cultural, istoric- însemnări”. Evenimentul dedicat elevilor și studenților a diseminat rezultatele cercetării studenților și masteranzilor Facultății de Arte și Design implicați în cadrul proiectului.

Demersul studenților și masteranzilor coordonați de lector univ. dr. Silvia Trion, lector univ. dr. Filip Petcu și asist.univ.dr. Luisa Palade și-a propus să genereze în rândul comunității, elevilor și actorilor implicați o preocupare pentru valorile trecutului.

Astfel, de-a lungul proiectului, studenții s-au angajat într-un demers investigativ, în echipă, prin care au identificat bunuri de patrimoniu sau cu valoare de patrimoniu, pentru a atrage atenția asupra protejării și punerii în valoare a acestora. Au demarat un proces întreg de recuperare a memoriei trecutului prin documentația istorică și prin familiarizarea comunității cu aceste obiecte valoroase.

Lector univ. dr. Silvia Trion