Prelegere științifică cu privire la efectele biologice ale cadmiului “Synthetic structural speciation of Cd-containing systems links to biotoxicity profiling”

În cadrul proiectului de colaborare bilaterală România-Serbia, ROmania Serbia NETwork for assessing and disseminating the impact of copper mining activities on water quality in the cross-border area, echipa UVT a realizat monitorizarea calității  solului și a apei în regiunea minieră Moldova Nouă și cadmiul a fost înregistrat ca fiind unul dintre poluanți. Departamentul Biologie-Chimie are o colaborare de lungă durată cu Facultatea de Chimie și Inginerie Chimică de la Universitatea Aristotel din Salonic (Grecia), astfel că  Dl. Prof. Dr. Thanos SALIFOGLOU de la acestă universitate a fost invitat să susțină o prelegere despre toxicitatea cadmiului versus aplicabilitatea sa în unele domenii legate de sănătatea umană. În consecință, profesorul invitat a susținut o prelegere științifică cu tema „Synthetic structural speciation of Cd-containing systems links to biotoxicity profiler”  în data de 27 mai 2022 în clădirea Laboratoarelor de Cercetări  Avansate a Mediu din cadrul universității noastre.

La această prelegere au participat cadre didactice și studenți, prelegerea a fost urmată de dezbateri privind toxicitatea cadmiului asupra plantelor și omului, respectiv au fost menționate măsuri care pot fi abordate pentru sustenabilitatea operațiunilor miniere.