Primul spectacol de teatru din seria evenimentelor „WePerform”

Seria evenimentelor „WePerform” continuă astăzi cu un prim spectacol de teatru, rezultatul procesului de creaţie al studenţilor din anul III ai Facultăţii de Muzică şi Teatru din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, clasa asist. univ. drd. Mirela Puia – anul universitar 2019-2020.

„Piazzeta Opereta”, în regia asist. univ. drd. Mirela Puia și asist. univ. drd. Costa Tovarnisky, este o adaptare după texte de Matei Vișniec, îmbinând omogen poveşti urbane timişorene cu texte semnate de cunoscutul dramaturg. Personajele încântătoare sunt interpretate cu mult entuziasm de studenții Bogdan Blistyar – Dottore, Ştefania Cioată – Zanni/Innamorata, Otniel Floruţ – Pantalone, Oana Ioviţa – Arlecchino, Anca Marinca – Colombina, Alexandru Negrea – Brighella, Rusan Rareş – Il Capitano, Răzvan Săbiescu – Innamoratul.

Intrarea la eveniment este liberă în măsura disponibilității locurilor (150 de persoane). Accesul este permis cu respectarea noilor prevederi privind normele sanitare impuse. În acest sens, pe lângă purtarea măștii de protecție și păstrarea distanței corespunzătoare, spectatorii vor prezenta înaintea începerii evenimentului una dintre următoarele: adeverința de vaccinare, test negativ RT-PCR sau bilet de externare care să adeverească prezența anticorpilor.

Mai multe informații despre noile măsuri pot fi găsite aici: https://bit.ly/34s4A1M

Serile de muzică și teatru – WePerform se vor desfășura în fiecare zi de joi, până în luna iulie – mai multe informații despre evenimentele WePerform pot fi găsite pe pagina de Facebook.

Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara, împreună cu Asociația Tribul Artistic, așteaptă cu entuziasm publicul la teatru!