Prof. Rainer Banse, Doctor Honoris Causa Socialium Scientiarum al UVT

Universitatea de Vest din Timișoara promovează ideea că studenții săi trebuie să beneficieze de modele adevărate, provenite din diverse zone de activitate.

Astăzi, 29 mai, ne-am simțim onorați să-l avem în mijlocul nostru pe Domnul Prof. univ. dr. Rainer Banse, profesor de psihologie socială și juridică la Rheinische Friedrich-Wilhelms Universität Bonn (Germania), căruia UVT i-a conferit titlul de DOCTOR HONORIS CAUSA SOCIALIUM SCIENTIARUM.

Cu o carieră de peste 30 de ani dedicată științei, la catedră și în cercetare, Domnul Profesor a format generații de psihologi și a dezvoltat instrumente psihologice care au devenit referențiale la nivel internațional, au contribuit la realizarea a numeroase studii și au sprijinit activitatea practicienilor din domeniu.

Domnul Profesor Dr. Rainer Banse este profesor de psihologie socială și juridică la Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, în prezent șef de catedră al Departamentului de Psihologie, membru al Grupului de consiliere și acreditare pentru servicii corecționale din cadrul Serviciului național de gestionare a infractorilor, Ministerul Justiției, Regatul Unit.

Activitatea d-lui profesor Rainer Banse și-a găsit ecoul și în activitatea colegilor din cadrul Facultății de Sociologie și Psihologie a UVT și a colaboratorilor practicieni ai Departamentului de Psihologie, conducând spre cercetări relevante și rezultate recunoscute la nivel internațional în domeniul psihologei judiciare, dar și spre consacrarea programului postuniversitar de Psihologie Judiciară – Evaluare și Intervenție la Departamentul de Psihologie al Universității de Vest din Timișoara, care urmează să se dezvolte într-un program de masterat în acest domeniu.

Prin toate colaborările pe care le-a stabilit în cadrul Universității de Vest din Timișoara și prin aporturile semnificative avute în dezvoltarea acestui program masteral, prof. Rainer Banse a contribuit semnificativ la formarea de noi specialiști și la promovarea lor internațională. Toate aceste elemente conturează profilul laureatului de astăzi și sprijinul pe care UVT îl regăsește în Domnia Sa, în promovarea unor valori corecte în fața generațiilor tinere.

În cadrul unei ceremonii speciale, UVT i-a oferit cea mai înaltă distincție onorifică, aceasta reprezentând modalitatea prin care Universitatea de Vest din Timișoara recunoaște public și pe deplin meritele deosebite ale domnului profesor Banse, în întreaga sa carieră.