Prof. univ. dr. Fernando Galván – Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum

Universitatea de Vest din Timișoara cultivă adevăratele valori atât din lumea științelor exacte, cât și din lumea științelor umaniste și a artelor, având răbdarea de a aștepta „profitul” pe termen lung al eforturilor făcute, reflectat în caracterele și carierele la a căror conturare a contribuit. Ca instituție de educație și cultură recunoscută la nivel național și internațional pentru calitatea actului educațional, pentru rezultatele cercetării științifice, pentru nivelul deosebit al creației artistice generate, dar și pentru implicarea în dezvoltarea socială și culturală a regiunii, Universitatea de Vest din Timișoara promovează ideea că studenții săi trebuie să beneficieze de modele adevărate, provenite din diverse zone de activitate. Iar la UVT, Cultura este Capitală.

UVT a adus, de această dată, în fața comunității academice un nou model, din sfera anglisticii, primindu-l în comunitatea sa academică pe dl. prof. univ. dr. Fernando Galván, de la Universitatea Alcalá de Henares (Madrid), una dintre cele mai vechi universități din Spania.

Preocupată de angajamentul obligatoriu al omului de cultură în explorarea lumii înconjurătoare, în înțelegerea specificităților diverselor culturi și limbi, Universitatea de Vest din Timișoara apreciază apropierea de comunitatea academică a instituției noastre a d-lui profesor Galván, care și-a asumat mereu responsabilități culturale și științifice, dar și administrative, prin care a reușit să atingă unul dintre obiectivele sale permanente, și anume consolidarea relațiilor academice între universități, facultăți și catedre. Astfel, Domnia Sa a contribuit la dezvoltarea de proiecte comune și a găsit ecou în activitatea colegilor din Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, conducând spre cercetări interesante și rezultate deosebite, lucru pentru care suntem recunoscători și care demonstrează că modelele adevărate pot sprijini dezvoltarea tinerilor dispuși să se dedice cercetării de înaltă ținută.

Activitatea profesională a domnului profesor universitar doctor Fernando Galván, prestigiul său științific și academic, larga sa deschidere spre colaborarea internațională îl recomandă pe laureat să devină un catalizator de idei în domeniul anglisticii. Lista sa de lucrări este impresionantă: a publicat și a editat numeroase cărți, traduceri în spaniolă ale operelor unor importanți scriitori clasici de limbă engleză, a editat numere speciale ale unor reviste, apreciate favorabil de critici şi comentatori. Fernando Galván a fost șef de catedră/departament la universitatea din La Laguna și apoi la Alcalá, prorector al Universității Alcalá, rector al acestei universități, dar și membru în conducerea sau președinte al mai multor societăți academice de prestigiu.

În ceea ce privește Universitatea de Vest din Timișoara, a sprijinit programul Erasmus cu Universitatea Alcalá, a contribuit la succesul conferinței internaționale B.A.S. precum și la creșterea vizibilității internaționale a UVT în Europa și în lume și în diverse clasamente internaționale.

Prin acordarea titlului de Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum, în data de 22 octombrie, Universitatea de Vest din Timișoara îi mulțumește Domniei Sale și pentru deschiderea față de abordarea unor cercetări comune, fiind onorată de prezența prof. univ. dr.  Fernando Galván la Timișoara și de intrarea acestuia în rândurile comunității academice a UVT.