„Profesor în devenire” – imaginație și creativitate într-o expoziție de desene

„Un profesor își pune amprenta asupra eternității, el nu poate ști niciodată cât de departe ajunge influența lui.” (Henry Brooks Adams)

Când spui PROFESOR, gândul zboară spre cel care a fost modelul-tutorele tău de la care ai învățat să pui suflet în tot ceea ce faci, să iubești această meserie și să o duci mai departe cu mândrie, pentru că misiunea ta este una importantă – să modelezi destinele unor copii.

Profesorul este un maratonist mereu în mișcare, cu plăcerea de a învăța să fie la curent cu noutățile, să afle, să știe mai multe pentru a da din știința lui mai mult și mai bine, fiind permanent un model pentru elevii lui. Această profesie nobilă îți dă ocazia să-ți folosești imaginația și să-i stimulezi din plin pe elevi, să fii în preajma lor, să îi vezi cum progresează devenind tot mai talentați.

Expoziția aceasta este o bucurie a elevilor, a studenților, dar mai ales a tutorilor care au pregătit viitori profesori în cadrul orelor de Practică pedagogică. Printre ei și foști elevi, acum studenți ai Facultății de Arte și Design, dar și ai Programului de pregătire psihopedagogică nivelul 2 Post Universitar și master.

Sunt expuse desenele elevilor realizate la disciplinele Desen proiectiv, Elemente de perspectivă, Studiul compoziției, Design de ambient, Bazele construcției imaginii, care au reușit să transmită nu doar informații noi elevilor, ci și dorința de a cunoaște, de a dezvolta imaginația și creativitatea.

Evenimentul va fi găzduit de Filiala Casa Tineretului din cadrul Bibliotecii Județene Timiș ,,Sorin Titel”, Str. Arieș nr. 19, Timișoara, din 08 până în 18 iunie 2023, după următorul program: luni, miercuri, vineri 10.00-16.00; marți, joi 11.00-17.00.

Vă așteptăm!