Profesori UVT, membri ai echipei de experți care a contribuit la decizia favorabilă în dosarul Roșia Montană

Universitatea de Vest din Timișoara, prin echipa de profesioniști ai Facultății de Drept, și-a adus contribuția la unul dintre cele mai importante procese internaționale ale României. Irina Sferdian si Lucian Bojin, profesori universitari de la Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara, au făcut parte din echipa de experți care au prezentat opinii de specialitate la propunerea României pentru soluționarea litigiului cu Gabriel Resources, în dosarul Rosia Montană, în care Statul Român a obținut o decizie favorabilă la Tribunalul Internațional de Arbitraj de la Washington.

Irina Sferdian este doctor în drept, profesor universitar al Departamentului de Drept Privat din cadrul Facultății de Drept de la UVT, directorul Școlii Doctorale de Drept a Facultății de Drept de la UVT, notar public și formator la Institutul Notarial Român. Lucian Bojin este doctor în drept, conferențiar universitar și director al Departamentului de Drept Public din cadrul Facultății de Drept de la UVT, partener în cadrul societății de avocatură Valentin & Asociații, fiind expert în pregătirea și susținerea pledoariilor pentru cauze în instanțe și arbitraj.

Decanul Facultății de Drept a UVT, Lucian Bercea: „Implicarea Irinei Sferdian și a lui Lucian Bojin într-un dosar arbitral internațional la un asemenea nivel și cu o asemenea miză confirmă excelenta lor reputație profesională, înscriindu-se în seria de participări ale profesorilor Facultății de Drept a UVT în procese arbitrale, care atestă valoarea școlii de drept de la Timișoara. Le mulțumesc colegilor mei pentru contribuția esențială la recunoașterea academică a facultății noastre”.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Decizia favorabilă României, pronunțată de Tribunalul Internațional de Arbitraj de la Washington în dosarul Roșia Montană, a fost rezultatul unui parcurs inteligent și valoros pe care l-a realizat echipa de juriști și experți în drept care au reprezentat interesele țării noastre. Îi felicit pe profesioniștii de talie internațională Irina Sferdian si Lucian Bojin, colegii noștri de la Facultatea de Drept din UVT, pentru succesul la care au contribuit. Cei doi profesori merituoși au demonstrat că valoarea școlii timișorene de drept se află la cele mai bune standarde internaționale. Ne-au adus astfel o mare bucurie și ne-au onorat, deopotrivă.