Programul „student pentru o săptămână” la Biologie și Chimie

În săptămâna 27 februarie – 03 martie, trei elevi de la Liceul Teoretic ”Nikolaus Lenau”, Sara Șandor, David Mihuța și Daniel Roșu, propuși de către D-na profesor de Biologie Eva Boroș, au fost protagoniștii activității „student pentru o săptămână”, implementată în cadrul Departamentului de Biologie-Chimie.

În această perioadă, elevii s-au conectat la programul și specificitatea statutului de student, au trăit timp de mai multe zile această experiență nouă, cu tot ce presupune activitatea de predare la nivel academic. Cei trei elevi au participat – chiar activ – la lucrări de laborator, la cursuri, atât la discipline din cadrul domeniului Biologie, cât și Chimie, precum și la activitățile practice din procesul elaborării lucrărilor de licență.

În paralel, le-au fost prezentate modul în care este organizat Departamentul de Biologie-Chimie, programele de studii care funcționează în cadrul acestui departament, precum și celelalte aspecte pe care le presupune perioada de studenție.

Cadrele didactice din cadrul Departamentului Biologie-Chimie au integrat elevii în grupele de studenți și la activitățile care erau programate la cursuri sau lucrări practice, astfel fiind asigurat cadrul inclusiv pentru socializare, pentru a afla de la studenți ce schimbări vin odată cu dobândirea calității de student.

Sperăm că această experiență a fost benefică pentru elevii de la Lenau și că va fi un argument în plus pentru ei în dobândirea statutului real de student, peste puțin timp. De ce nu, tocmai la unul dintre programele de studii din cadrul Departamentului Biologie-Chimie!