Proiectul UVT, „From mine to river. The Water Guardians!”, câștigător în cadrul competiției „Regiostars 2023”, la categoria „A green Europe”

În calitate de partener în cadrul proiectului „România-Serbia NETwork pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților de extracție a cuprului asupra calității apei în zona transfrontalieră” (RoS-NET2), Universitatea de Vest din Timișoara, prin Departamentul de Biologie-Chimie, din cadrul Facultății de Chimie, Biologie, Geografie, are bucuria de a anunța proiectul  câștigător în finala prestigioasei competiții „Regiostars 2023”, la categoria „A green Europe”, ca proiect cu cel mai mare impact inter-regional.

Sub numele de competiție „From mine to river. The Water Guardians!”, proiectul UVT a prezentat impactul rezultatelor obținute prin proiectul RoS-NET2, finanțat prin axa „Interreg – IPA CBC România – Serbia”, derulat între 2019 și 2021 și coordonat de prof. univ. dr. Adriana Isvoran, din cadrul Departamentului de Biologie-Chimie (UVT).

Competiția europeană Regiostars este organizată de Comisia Europeană în formatul unui concurs anual organizat pentru a promova și premia cele mai bune practici în dezvoltarea regională, prin proiecte finanțate de UE. Competiția a fost lansată pentru prima dată în 2008 și a fost creată pentru a încuraja regiunile și autoritățile locale să împărtășească experiențele lor și să învețe unii de la alții pentru a susține competitivitatea și dezvoltarea regiunilor din UE.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „De cinsprezece ani, UE premiază cele mai bune inițiative prin care actori instituționali, organizații, rețele de cercetare și universități europene conlucrează în cadrul unor proiecte cu mare impact pentru dezvoltarea regională. Suntem onorați pentru aprecierile exprimate față de rezultatele proiectului transfrontalier în care UVT a fost parte, proiect realizat de o echipă dinamică și foarte ambițioasă a Facultății de Chimie, Biologie, Geografie din UVT. Îi felicit cu căldură pe colegii din această echipă, pe coordonatoarea cercetătorilor din proiect, prof. univ. dr. Adriana Isvoran. Sunt convins că premiul acordat pentru munca echipei UVT va fi urmat și de alte aplicații și proiecte europene ale UVT finanțate și apreciate, cu impact regional semnificativ.