Reamenajarea și redeschiderea Bibliotecii Facultății de Arte și Design

Pe data de 1 februarie 2022, cu ocazia „Zilei internaționale a cititului împreună”, Biblioteca Facultății de Arte și Design din cadrul Universității de Vest s-a redeschis cu o nouă înfățișare, modernă și având o funcționalitate sporită. Studenții, profesorii și cititorii externi se vor putea bucura de noile dotări puse la dispoziție de Universitatea de Vest, dar și de un ambient plăcut și primitor creat prin decorarea bibliotecii cu obiecte de artă create de studenții Facultății de Arte și Design. Adaptarea spațiului bibliotecii la necesitățile utilizatorilor a fost una dintre priorități. Astfel, accesul direct și cât mai eficient la raft a fost unul dintre principiile care au stat la baza reamenajării bibliotecii.

Alături de fondul de carte aflat în gestiunea Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran”, care cuprinde volume și periodice esențiale și  relevante pentru domeniile artelor vizuale, artelor decorative, designului și istoriei artei, noul spațiu, extins cu o încăpere, găzduiește o importantă donație primită în 2018 de Facultatea de Arte și Design. Este vorba despre Biblioteca Pavilion, cedată studenților de către Centrul de Artă și Cultură Contemporană Pavilion Unicredit din București. Specificul acestui nou fond de de carte, care cuprinde peste 2000 de titluri, este legat de arta contemporană. Pot fi găsite aici cataloage ale celor mai importante manifestări de artă contemporană, precum Bienala de la Veneția, Documenta, Manifesta. Volume actuale de teorie artei și estetică, volume dedicate noilor media, studiilor de gen la confluența cu arta, albume de artiști, reviste de referință precum Artforum International, Flash Art etc.

Conducerea Facultății de Arte și Design a organizat cu ocazia redeschiderii o mică recepție avându-i ca invitați pe reprezentanții UVT. De asemenea, „Ziua Națională a Lecturii”, care s-a sărbătorit pe 15 februarie, a fost marcată de primirea unui grup de elevi de la Liceul de Arte Plastice din Timișoara.

Lector univ. dr. Maria Sârbu