Rebranding studio UVT TV – UVT Media Hub

În cei patru ani de existență, studio-ul UVT TV din cadrul Departamentului de Comunicare, Imagine și Marketing Instituțional a devenit o prezență constantă cu care ne-am obișnuit și care redă parcursul dinamic al instituției noastre.

Cu o echipă formată din specialiști media și studenți voluntari, UVT TV a evoluat într-un ritm alert, transmițând noutăți și subiecte de interes sub diferite forme (de la emisiune TV în cadrul TVR Timișoara, la buletin de știri săptămânal online, știri online, emisiuni săptămânale online sau conferințe live, la producții video de prezentare și promovare), devenind astfel un generator de informații pentru întreaga comunitate.

În noul context al dezvoltării accentuate a digitalizării, acest proiect se adaptează și trece într-o nouă etapă. Astfel, am gândit un concept inovativ, centrat pe noile tehnici de comunicare online și de producție video, care va aduce laolaltă specialiști și viitori specialiști, ale căror competențe vor produce un plus de valoare, generând conținut consistent, menit să promoveze activitatea UVT, alianțele universitare și proiectele în care este parteneră, aria culturală și socială a orașului Timișoara, dar și viața studențească în toate formele ei.

Destinat promovării universității noastre în comunitate, UVT Media Hub va deveni un centru media universitar puternic și reprezentativ, deschis tuturor celor care doresc să genereze idei creative prin interviuri, emisiuni, podcast-uri, conferințe și producții video, oferind totodată oportunități de practică atractive pentru studenți pe diferite specializări (precum mass-media, arte, marketing sau relații publice, foto-video, design, social-media, etc.).

Vă propunem, așadar, să rămâneți zilnic conectați la cele mai interesante și actuale subiecte academice, culturale și comunitare prin intermediul emisiunilor, interviurilor și rubricilor pe teme diverse, precum antreprenoriat („Antreprenoriat #PeBune”), dezvoltare personală („Să vorbim COOLT”), știință („Science Talks”, „Mit vs. Realitate), cultură („Recomandări la înălțime”), internaționalizare sau sport („Personal Trainer”). De asemenea, în fiecare vineri, „Retrospectiva săptămânii” vă oferă imaginea unei săptămâni întregi de evenimente, prin știri, interviuri și scurte materiale video.

În speranța că veți aprecia complexitatea grilei de conținut, vă invităm să urmăriți îndeaproape activitatea UVT Media Hub pe website-ul www.mediahub.uvt.ro, pe pagina de Facebook https://www.facebook.com/uvtmediahub, pe contul de Instagram https://www.instagram.com/uvt.mediahub/ și pe canalul YouTube https://www.youtube.com/c/UVTMediaHub.