Revista Caiete de Arte și Design, nr. 9/2020

Vă semnalăm apariția numărului al nouălea al revistei de Arte Vizuale Caiete de Arte și Design / Design Art Papers. Publicația este indexată în Bazele de Date Internaționale (BDI) CEEOL, Central and Eastern European Online Library Germany. Revista este gestionată la nivelul Departamentului de Design și Arte Aplicate, prin contribuția colectivului de cercetare de la nivelul Centrului de Cercetare și Creație în Artele Decorative și Design (CCCADD), fiind publicația de referință a Facultății de Arte și Design din Timișoara.

Revista Caiete de Arte și Design a apărut din necesitatea asigurării unui spațiu adecvat publicării rezultatelor de cercetare și creație ale artiștilor, cercetătorilor și doctoranzilor din domeniul Artelor vizuale. Din inițiativa Conf. univ. dr. Iosif Mihailo, a criticului de artă Prof. univ. dr. Ioan Iovan și a Lect. univ. dr. Sergiu Zegrean, a fost inițiată această publicație în anul 2014, de atunci fiind publicate nouă ediții, dintre care ultimele șase se regăsesc indexate în BDI CEEOL. Încă de la inițiere, revista a apărut sub egida Uniunii Artiștilor Plastici din România, Filiala Timișoara, ulterior devenind exclusiv o publicație a CCCADD și a Departamentului de Design și Arte Aplicate, din cadrul Facultății de Arte și Design timișorene. Aria tematică a materialelor publicate include subdomenii ale Artelor Vizuale, de la teoria și critica artei, la artele plastice – prin problematici de sculptură, pictură, grafică tradițională, la artele decorative – prin cercetări din aria ceramicii și a artelor textile, și nu în ultimul rând până la design – prin multitudinea aspectelor ce definesc paradigmele inovațiilor și problematicile consacrate din spectrul designului industrial, de interior, graphic design, web design, fashion design, concept art, chiar realitate virtuală și gaming. În revistă au publicat cu regularitate doctoranzii Școlii Doctorale de Arte din cadrul CSUD UVT, precum și doctoranzii altor școli doctorale din țară. Colaboratorii din străinătate, europeni și din arealul asiatic ori american, sunt activi în ceea ce privește articolele publicate, dar mai ales în asigurarea suportului pentru editare și evaluare blind-peer-review. Totodată, membrii CCCADD au publicat aici rezultatele cercetărilor individuale.

Redacție:

Director: Conf. univ. Dr. Habil. Iosif Mihailo

Redactor șef: Lect. univ. Dr. Sergiu Zegrean

Redactor: Dr. Norman Siu, Hong Kong

Secretar general: Lect. univ. Dr. Alexandru Bunii

Membri / Peer review:

• Dr. Docent Mari Krappala – Doctor of Arts, Master of Education, Docent in Cultural Studies in Aalto University, School of Arts, Design and Architecture, Helsinki, Finland
  • Prof. Dr. Hab. Grzegorz Biliński – Academy of Fine Arts, Intermedia Faculty, Cracow
  • Prof. Dr. Hab. Alicja Duzel-Bilińska – Academy of Fine Arts, Intermedia Faculty, Cracow. Interior designer, architect and visual artist
  • Giuseppe Di Lorenzo – Artist e docente di Pittura presso, L’ Accademia di Belle Arti di Roma
  • Kiss Ferenc – Lecturer, University of Szeged, Hungary. Graphic designer and member of the Association of Hungarian Typography Artists
  • Asist. Prof. Ahmet Özel – İstanbul Gelişim University
  • Dr. Norman Siu – Independent Luxury Goods & Jewelry Proffessional, Hong Kong. PhD at The Hong Kong Polytechnic University
  • Laura West – artist, USA
  • Sha Feng – President of Associazione di Design Cinese e Italiano in Italia. Visiting Professor at Zhongshan Polytechnic China.
  • Ioan Iovan – critic de artă
  • Prof. univ Dr. Habil. Camil Mihăescu – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. Dr. Habil. Iosif Mihailo – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. Dr. Diana Andreescu – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. dr. Jakabhazi Eduard – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ.dr. Dan Moga – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. dr. Palade Flondor Andreea – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. dr. Penteliuc-Cotoșman Dumitru – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. dr. Ștefănescu Valentina – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Conf. univ. Dr. Corina Nani – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Lect. univ. dr. Bunii Alexandru – Facultatea de Arte și Design din Timișoara
  • Lect. univ. Dr. Sergiu Zegrean – Facultatea de Arte și Design din Timișoara.

Revista Caiete de Arte și Design / Design Art Papers

Editura Eurostampa Timișoara

ISSN 2393 – 042X; ISSN-L 2393 – 042X

Cel mai recent număr (nr.9/2021), precum și edițiile 6-8/2014-2020 ale revistei se regăsesc în arhiva CEEOL, disponibile aici: https://www.ceeol.com/search/journal-detail?id=2641