Schimb de experiență Yale – UVT, la Centrul de Studii Americane (Fulbright Institutional Development Grant)

Centrul de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara a găzduit cea de a doua săptămână de activități a proiectului Fulbright Institutional Development Grant la UVT, Researching America from Timisoara 2023. Community-Building, Innovation, Internationalization, coordonat de către Prof. Univ. Dr. Habil. Cristina Chevereșan, Director, și Asist. Dr. Loredana Bercuci, secretar științific CSAM. Invitata acestei serii a fost Dr. Kaete O’Connell de la Yale University, Director Adjunct al Brady-Johnson Program in Grand Strategy și lector în domeniul Global Affairs.

Activitățile derulate cu succes s-au adresat specialiștilor în Studii Americane, studenților, masteranzilor, doctoranzilor în domeniu, dar și comunității extinse a Facultății și Universității. Workshop-ul pregătit pentru membrii CSAM a tratat teme concrete de abordare în cercetarea umanistă din punct de vedere al publicării de lucrări de impact (Presses, Proposals, Publications. Writing for the Right Audience), în vreme ce prelegerea publică din 16 martie, ora 9.40, Amfiteatrul A01, Food Diplomacy. A Cross-Disciplinary Approach to Foreign Affairs, a oferit un periplu fascinant printre modurile în care alimentele, retorica și educația culinară în sine au jucat un rol determinant în varii episoade ale istoriei Statelor Unite în context global.