„Schreiben wie vor 100 Jahren – Die deutsche Schrift” – Atelier de învățare a scrisului german vechi

În data de 27 februarie 2023, în cadrul săptămânii „Școala altfel”, elevii clasei a III-a E de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” din Timișoara, însoțiți de doamna învățătoare, prof. Daniel Stan, au vizitat Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara. Împreună cu câțiva studenți germaniști, elevii au participat la atelierul de învățare a scrierii germane vechi: Schreiben wie vor 100 Jahren – Die deutsche Schrift, coordonat de lect. univ. dr. Mihaela Șandor (Colectivul de limba și literatura germană, Departamentul de Limbi și Literaturi Moderne). În cadrul acestui atelier, participanții au făcut cunoștință pe de o parte cu caracterele „gotice” sau fracturate, folosite din secolul al XII-lea în Apusul Europei și până la începutul secolului al XX-lea în tipăriturile de limbă germană, și pe de altă parte cu literele de mână (așa numita scriere curentă sau Kurrent) folosite – cu unele modificări – din secolul al XVI-lea până la mijlocul secolului al XX-lea în spațiul lingvistic german. Plini de entuziasm, elevii au exersat literele de mână ascuțite și ciudate, foarte diferite de cele folosite în prezent. Scrierea cu toc și peniță, înmuiată în cerneală din călimară, a fost o experiență foarte agreată de participanții la workshop – chiar dacă la început cerneala s-a regăsit mai mult pe degete, iar literele și cuvintele s-au ascuns sub pete de cerneală.