Școala de primăvară UNITA-EGAI: Un pas important pentru dezvoltarea Alianțelor Europene făcut chiar la UVT

În această primăvară, proiectul UNITA EGAI a marcat o etapă esențială în promovarea colaborării între universitățile europene, realizând un pas important. Acesta a avut ca obiectiv pilotarea modelului propus de alianța de universități europene UNITA pentru cooperarea instituțională interuniversitară la nivel european. Inițiativa a început de la Grupul European de Interes Economic și a avansat spre Grupul European de Interes Academic. Alianța UNITA a fost una dintre cele patru alianțe selectate de Comisia Europeană pentru a pilota astfel de modele de colaborare interinstituțională, fapt care ne-a onorat și responsabilizat deopotrivă.

Școala de primăvară UNITA-EGAI a debutat online pe data de 15 martie și ulterior s-a desfășurat într-o sesiune de lucru în persoană la Timișoara, în zilele de 18 și 19 martie. Evenimentul a oferit participanților trei zile de discuții interesante, prezentări conduse de experți și oportunități de networking captivante, adaptate special pentru mediul academic, cercetători și profesioniști dornici să exploreze dinamica colaborărilor Universităților Europene, din perspectiva instituționalizării lor.

De-a lungul evenimentului, subiectul principal al discuțiilor a fost UNITA ca model de cooperare universitară instituționalizată, evidențiind traseul de la Grupul European de Interes Economic la Grupul European de Interes Academic. Am împărtășit, de asemenea, concluziile a peste doi ani de muncă în cadrul alianței noastre cu colegii și colegele din alte opt alianțe europene prezenți la Timișoara.