Seria conferințelor „La UVT, Cultura este Capitală!” continuă

Ioan T. Morar – „Identități culturale multiple. Cazul regiunii Provence.”

O nouă conferință organizată de Universitatea de Vest din Timişoara sub genericul „La UVT, Cultura este Capitală” a avut locmiercuri, 6 octombrie, începând cu ora 18:00. Scriitorul stabilit în Franța, Ioan T. Morar a dialogat cu reputatul om de cultură timișorean Mircea Mihăieș despre Identități culturale multiple. Cazul regiunii Provence.

Ioan T. Morar, absolvent de Filologie la Universitatea de Vest din Timișoara, este laureatul premiului Alumnus UVT la Gala Premiilor UVT 2019. A fost membru fondator al revistei Academia Cațavencu, membru al grupului Divertis până în anul 1996, senior editor la Cotidianul și a ocupat pentru o vreme poziția de consul general al României la Marseille. Este membru al Uniunii Scriitorilor din România și una dintre personalitățile culturale remarcabile ale României de astăzi.

Despre eveniment, rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Gabriel Pirtea, a declarat: Conferințele desfășurate sub genericul La UVT, cultura este Capitală sunt un brand pentru universitatea noastră. În cadrul acestor evenimente au fost prezenți unii dintre cei mai importanți intelectuali români. Aceste conferințe, care vor continua și în lunile viitoare, precum și alte evenimente similare cu care vom debuta în această toamnă vor transforma Universitatea de Vest din Timișoara în cea mai vizibilă platformă din Vestul țării unde se dialoghează, se dezbat și se analizează atât teme culturale, cât și teme de interes din zona socială și ideologică.

Vasile Popovici – „Despre falșii învățători”

Joi, 28 octombrie, începând cu ora 18:00, a avut loc un alt eveniment cultural sub genericul La UVT, Cultura este Capitală!. Scriitorul și diplomatul Vasile Popovici a dialogat cu prof. univ. dr. Mircea Mihăieș în jurul unei teme cât se poate de actuale: Despre falșii învățători.

Dl. Vasile Popovici a fost ambasador al României în Portugalia și în Regatul Maroc. Este, totodată, scriitor, critic literar și profesor universitar la Universitatea de Vest din Timișoara. Despre tema conferinței, acesta afirmă:

E vremea falșilor învățători și a falșilor profeți. Ei sunt deopotrivă marca și agenții declinului printre noi.

Cum să alegi adevărul de minciună când amândouă se înfățișează sub aceleași forme și vorbesc aceeași limbă? În miezul crizei, dacă o criză traversăm într-adevăr, problema adevărului și a minciunii a devenit deodată chestiunea supremă. Disoluția criteriilor și confuzia interpretării să fie consecința sau poate cauza erei pe care o traversăm, când falșii învățători și falșii profeți pun stăpânire pe rețelele sociale și proclamă o nemaivăzută cacofonie? Sau, dimpotrivă, acestea toate sunt o problemă veche și preocupantă încă de la originile civilizației noastre?

Ambele evenimente au fost transmise live pe pagina de Facebook a UVT: https://www.facebook.com/uvtromania

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la