”Sound of Silence” – expoziție dedicată contemplării și meditației

Centrul de Proiecte Timișoara, Galeria Cinci, a găzduit în perioada 06-14 decembrie 2023, expoziția SOUND OF SILENCE, a artistei vizuale Valentina Ștefănescu – o expoziție în care se poate vizualiza o altfel de expresie a Artelor textile.

Vernisajul a avut loc în data de 07 decembrie 2023, ora 17.00, cuvântul de deschidere fiind luat de criticul de artă, lect. univ. dr. Maria Orosan Telea.

Valentina Ștefănescu a absolvit Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara. În prezent, este membru UAP Filiala Timișoara și deține poziția de conferențiar în cadrul Departamentului de Design și Arte Aplicate, Facultatea de Arte și Design, Universitatea de Vest din Timișoara, contribuind la procesul educațional și colaborând activ cu studenții specializați în Arte Decorative-Arte Textile.

Aventura sa artistică i-a adus satisfacții prin înțelegerea diversității materialelor și a materialităților, atrasă fiind de potențialul unic pe care fiecare le oferă.

Interesul său constant pentru experimentare a ghidat-o spre explorarea texturilor noi și tactilităților inovatoare, dezvoltând idei creative și găsind instrumentele necesare pentru a transforma conceptele în obiecte tangibile.

Valentina Ștefănescu a dobândit recunoaștere pentru abilitățile sale de a transpune ideile și emoțiile în imagini memorabile. Cu un spirit inovator și o paletă artistică variată, ea explorează subiecte precum identitatea, natura umană și conexiunea cu mediul înconjurător.

Cu fiecare nouă expoziție, artista aduce în prim-plan perspective proaspete și provocatoare, demonstrând că arta ei nu este doar o oglindă a vremurilor, ci și un catalizator pentru reflecție și dialog.

Expoziția Sound of silence – descrie o experiență în care tăcerea vorbește mai mult decât orice cuvânt. Sunetul contemplării, al meditației, unde gândurile devin ecouri și se dizolvă în tăcere, este actorul principal. În acest spațiu sonor, mintea se deschide spre înțelegerea profundă, iar inima ascultă în tăcerea sa. Galeria expresiei tăcute trezește imaginația intuitivă. Elementele ce au compus povestea tăcerii au intervenit în imaginația privitorului dictând sunete adânci, profunde ce au deschis prin vibrație porți tainice, necunoscute.

Conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu