„Spațiu ulterior” – proiect artistic ce îndeamnă la reflecție

Institutul Francez Timișoara deschide gradina institutului pentru proiectul SPAȚIU ULTERIOR – Carte blanche à Liliana Mercioiu Popa, prezentat publicului in 4 iunie, la ora 20.00. Se va putea vizita până în septembrie, acest an.

Intervenția Spațiu ulterior propune o structurare a spațiului grădinii, printr-o construcție flexibilă, realizată din benzi elastice, creând aparența unor delimitări în cadrul acesteia, dar provocând de fapt la a fi traversată.

Titlul este o adaptare a conceptului de „corp ulterior” al filosofului Emanuele Coccia prin care acesta vorbea despre extensia corpului fizic în afară (inside out), devenit astfel un corp secundar/ulterior, care doar astfel face posibilă comunicarea cu lumea.

Extinderea acestui concept la ideea de „spațiu ulterior”, devine pentru artistă o provocare de a crea un „spațiu sensibil” la toate condițiile de mediu date de amplasarea lui într-o grădină și la toate tipurile de interacțiuni posibile, nu doar la cele umane. Aceasta pune astfel vizitatorii într-o relație aparte cu datul natural existent (plante, păsări, insecte, dar și fenomene), provocând la reflecție cu privire la interconexiunile/
intercondiționările existente între sfere, persoane, entități diferite.

Intervenția solicită o atitudine ludică din partea publicului, provocată prin caracteristicile vizuale ale lucrării, pentru o experimentare cât mai optimă a ei.

Cei mai mici dintre vizitatori au testat-o deja cu ocazia inaugurării JARDIN VIVANT ce va cuprinde o serie de activități culturale, educaționale și distractive
dedicate acestora, ce se vor desfășura peste vară în spațiul grădinii.

Conceptul lucrării continuă preocupările din expoziția personală a Lilianei Mercioiu Popa de anul trecut de la MNAC Moduri de a construi (2020), dar își găsește unele corespondențe și în expoziția Spațiul medial – Nu sunt acolo unde exist și nici acolo unde gândesc (2016) sau seriile de picturi timpurii Mineral, Vegetal, Organic (2003-2005) și Despre fluiditate (2011-3013).

————-

Născută în 20 iulie 1975 la Târgu-Jiu, Liliana Mercioiu-Popa trăiește și lucrează la Timișoara. Este absolventa Facultății de Arte și Design, Secția Pictură, din Timișoara, unde predă din 1999. În 2008 susține doctoratul în Arte vizuale cu teza Arte poetice în arta plastică a secolului al XX-lea.

Artista folosește mai multe forme de expresie artistică precum pictura, desenul, instalația fotografia și textul. Preocupările sale acoperă un spectru larg de problematici raportate la contexte macro- și micro-istorice. Propria devenire în relație cu dezvoltarea lumii, evoluția istorică a climatului social și cultural în care trăiește, echilibrul de forțe și determinări care creează identitatea unei comunități, a unui grup social sau a unui individ, sunt aspecte recurente din arta ei. Ea este, de asemenea, interesată de descifrarea acelor „incidente/accidente”, ce fac posibilă accesarea unor aspecte ale existenței de dincolo de vizibil.
Liliana Mercioiu-Popa organizează expoziții / intervenții cu studenții în spații dedicate (Halele Timco, Atelier 030202, Bastionul Theresia), alternative (Fabrica ELBA) sau publice (Festivalul Artelor Timișene, Piața Unirii sau Parcul Botanic).

Aceasta, interferează cu grupurile artistice timișorene IN-FORMAT (membru fondator în 2001), Noima (expozant în 2013–2014) și Avantpost (membru din 2015).
În 2019, a fondat, alături de Maria Oroșan Telea, Asociația T-act/Centrul de Artă Contemporană și Studii Teoretice.

Organizator:

Institutul Francez Timișoara – Institut Français de Timisoara