Stagiu de practică în cadrul CBG

Practica de specialitate pe teren, pentru studenții anului I, Biologie și Biochimie s-a desfășurat în Parcul Natural Lunca Mureșului, în perioada 16-20 mai 2022.

În cadrul practicii de specialitate în PNLM, au fost realizate activități de teren și de laborator.

În ceea ce privește activitatea de teren, studenții au studiat flora și a fauna de nevertebrate din Parcul Natural Lunca Mureșului. În cadrul deplasărilor au fost realizate observații morfologice în habitatul 91F0 – Păduri ripariene mixte de Quercus robur, Ulmus laevis, Fraxinus excelsior sau Fraxinus angustifolia, din lungul marilor râuri (Ulmenion minoris). S-a remarcat prezența unor specii lemnoasedin genuri ca Fraxinus sp., Quercus sp., Populus sp., Tilia sp., Acer sp.,  dar și specii ierboase din genuri ca Achillea sp., Ornithogalum sp., Plantago sp., Taraxacum sp.

De asemenea, au fost menționate detalii legate de specii invazive, alergene, ca Ambrosia artemisiifolia. În timpul acestor deplasări, studenții au realizat fotografii cu scopul de a forma un portofoliu cu specii din flora caracteristică acestui parc natural.

În cadrul orelor desfășurate în laborator au fost realizate preparate de microscopie optică. Toate probele au fost analizate la laboratorul din incinta Centrului de Vizitare Ceala.

Astfel, studenții au colectat indivizi din diverse specii și au realizat detașări epidermale la nivelul organelor vegetative sau de reproducere.

Au fost realizate observații și apoi fotografii pentru a le adăuga la portofolii. În plus, au fost colectate probe din unele ecosisteme acvatice din parc, care ulterior au fost procesate, cu scopul de a evidenția prezența algelor, dar și a protozoarelor.

Au fost folosite lupele binoculare pentru a evidenția detalii de ordin morfologic de la nivelul unor plante, ca de exemplu flori din cadrul unor inflorescențe de Asteraceae sau Apiaceae. Aceste exerciții au avut ca rol principal sporirea deprinderilor practice de observație și analiză.