Start la înscrieri la Masterat Didactic pentru domeniile: Educație fizică și sport, Fizică, Biologie, Chimie și Geografie

La Universitatea de Vest din Timișoara, Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic (DPPD), în colaborare cu Facultatea de Chimie, Biologie și Geografie, Facultatea de Educație Fizică și Sport și Facultatea de Fizică, organizează programe de studii de masterat didactic în domeniile: Educație fizică și sport, Fizică, Biologie, Chimie și Geografie.

Programele sunt destinate candidaților absolvenți cu diplomă de licență care doresc să se orienteze către cariera didactică sau cadrelor didactice care doresc să se perfecționeze prin parcurgerea unui program masteral. Similar cu anii anteriori, admiterea este organizată atât pe locuri cu finanțare de la bugetul de stat, cât și pe locuri cu taxă.

Absolvenţii cu diplomă de licenţă se pot înscrie la programele de studii universitare de masterat didactic pentru acelaşi domeniu al studiilor cu cel corespunzător specializării dobândite prin studiile de licenţă (detalii AICI).

Calendarul desfășurării înscrierilor și admiterii este următorul:

Sesiunea I, iulie 2022:

• 04.07.2022 – 21.07.2022 – înscrierea online a candidaților prin completarea de către aceștia, pe platforma de admitere a UVT (admitere.uvt.ro), a datelor solicitate
    • 25.07.2022 – afișarea rezultatelor cu candidații admiși
    • 26.07.2022 – depunerea contestațiilor
    • 27.07.2022 – 28.07.2022 – confirmarea locurilor obținute de către candidați (admitere.uvt.ro)
    • 29.07.2022 – afișarea rezultatelor finale

Sesiunea II, septembrie 2022:

• 01.09.2022 – 13.09.2022 – înscrierea online a candidaților prin completarea de către aceștia, pe platforma de admitere a UVT (admitere.uvt.ro), a datelor solicitate
    • 14.09.2022 – afișarea rezultatelor cu candidații admiși
    • 15.09.2022 – depunerea contestațiilor
    • 16.09.2022 – 17.09.2022 – confirmarea locurilor obținute de către candidați (admitere.uvt.ro)
    • 18.09.2022 – afișarea rezultatelor finale

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: Masteratul didactic este un adevărat „program magnet” pentru absolvenții care se orientează spre cariera didactică sau pentru cei care sunt deja înscriși în cariera didactică din preuniversitar și caută să-și îmbunătățească metodele. Acest program de studii răspunde unor așteptări foarte ridicate, care sunt astăzi tot mai direct și clar adresate dascălilor din preuniversitar, în care li se cere o nouă pedagogie și aplicarea de metodologii de predare și evaluare cât mai fiabile și predictive pentru orientarea elevilor către performanțe. Vă așteptăm la UVT, universitatea formării voastre continue!