Științe Criminalistice la UVT: primii pași de la teorie la investigarea în cȃmpul infracţional

INEDIT: Științe aplicate în Criminalistică, specializare de licență din Cadrul Facultății de Chimie, Biologie, Geografie a Universitatii de Vest din Timișoara (unică în țară) este la început de drum.

Studentii din anul întâi au trecut şi de prima sesiune cu rezultate bune. Activităţile de seminar și laborator sunt diverse – de la experimente de Fizică, Chimie, Antropologie, Drept, Informatică, dar și cele cu aplicații în criminalistică.

La disciplina de Tehnică Criminalistică, studentii intră în tainele clasificării și identificării obiectelor, Etapele și genurile identificării, cum se realizează fotografia judiciară (fotografia de teren și fotografia de examinare), cum se face investigarea tehnico-stiințifică a locului faptei alături de Prof. Dr. Popa Gheorghe (general în rezervă) și Criminalistul de investigație Predescu Silviu.