Studente italieniste premiate la Concursul Naţional FESTLETTURA

La ConcursulNaţionalFESTLETTURA. Tinerii citesc Italia, ediţia a XII-a, 2023, studentele italieniste de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, coordonate de dr. Afrodita Cionchin, au obţinut următoarele rezultate:

– Alexia LASCU (anul al III-lea, LL Engleză – Italiană) – PREMIUL III

– Giulia ROŞCA (anul al II-lea, LL Engleză – Italiană) – MENŢIUNE

Concursul cu titlul “Più libri, più liberi” este organizat de Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine de la Universitatea din Bucureşti în colaborare cu Institutul Italian de Cultură din Bucureşti şi Asociaţia Amici della Lettura, sub patronajul Ambasadei Italiei în România şi cu sprijinul a două prestigioase edituri italiene, Editura Marsilio din Veneţia şi Edizioni Piemme, care face parte din grupul Mondadori.

Pentru concurs, studentele au tradus în limba română o povestire la alegere din volumul Donna Brigantia e altre storie(Marsilio Editore, 2019) de Rocco Familiari, cunoscut scriitor de origine calabreză. Au realizat, de asemenea, un comentariu critic redactat în limba italiană, motivându-şi propria alegere, prin contextualizarea fragmentelor traduse în opera scriitorului, în epoca și spațiul cultural căruia îi aparține.

Festivalul-concurs FESTLETTURA își propune, încă din 2012, să promoveze an de an lectura în limba italiană a tinerilor care o studiază în România, să răspândească literatura italiană în rândul tinerilor, să le dezvolte acestora judecata critică, deprinderea de exprimare în limba italiană și de interpretare a textului, și totodată să-i pună în fața unei realități sociale, politice și culturale diferite, anume cea italiană, pentru o mai bună poziționare a lor înșiși în societatea Europei Unite.