Studenţii anului III – specializările Geografie şi Cartografie în aplicaţie practică pe Valea Prahovei şi în Munţii Bucegi

Studenții anului III, specializările Geografie şi Cartografie, coordonați de Prof. univ. dr. habil. Mircea VOICULESCU și Lect. univ. dr. Ana-Neli IANĂȘ au desfășurat în perioada 17- 21.10.2022 practica de specialitate în arealul Valea Prohovei – Munții Bucegi – Berca (vulcanii noroioşi) din judeţul Buzău.

Obiectivul general al aplicaţiei practice a fost cunoaşterea complexă şi înţelegerea de către studenţi a problemelor de geografie fizică, geografia mediului înconjurător, utilizarea terenurilor, geografia peisajului şi de fenomene geografice de risc, cu aplicabilitate la spaţiul montan înalt (Munţii Bucegi) şi zonele cu însemnat potenţial turistic (Valea Prahovei, Depresiunea Braşov, Depresiunea Făgăraş, Râşnov şi Berca). În acest sens, în activităţile din teren s-a pus accentul pe: evidenţierea elementelor de specificitate a mediului montan înalt şi a discontinuităţilor montane de tipul culoarelor şi depresiunilor intramontane sau submontane; pe înţelegerea interrelaţiilor mediu montan-activităţi antropice; pe explicarea şi interpretarea evoluţiei mediului montan propriu-zis şi a arealelor periferice de-a lungul timpului, atât sub impactul interesului economic imediat, cât şi din punctul de vedere al evidenţierii importanţei locale, regionale, naţionale şi chiar internaţionale a acestui areal; pe necesitatea cunoașterii hazardelor și riscurilor naturale, a protecţiei mediului şi a exploatării sale raţionale în perspectiva unei dezvoltări durabile; pe evidenţierea rolului peisajului în dezvoltarea turismului şi pe interpretarea unor proiecte şi planuri de modernizare a acestui spaţiu montan de primă însemnătate fizico-geografică dar şi economico-geografică.

Pentru atingerea acestor obiective au fost organizate mai multe tipuri de activităţi. Menţionăm în acest sens: parcurgerea a două trasee montane (Buşteni – Cascada Urlătoarea şi Buşteni – Babele –Vf. Furnica – Vf. Piatra Arsă – Staia Meteo Sinaia de la cota 1500 – Sinaia), vizitarea ghidată a unor obiective turistice de mare însemnătate la nivel naţional şi internaţional (Castelul Cantacuzino din Buşteni, Castelul de lut din Valea Zânelor – Porumbacu de Sus, Cetatea Făgăraşului, Cetatea Râşnov, Muzeul cinegetic de la Posada, vulcanii noroioşi de la Pâclele Mici – Berca şi oraşul Braşov), precum şi lucrul pe echipe. Astfel, studenţii au avut ocazia să înveţe şi să aplice metode de lucru dintre cele mai utile şi moderne:  metoda fişei de evaluare a geositurilor (utilizată pentru evaluare, în scop turistic, a geomorfositului Vulcanii noroioşi de la Pâclele Mici şi a geomorfositurilor identificate pe traseul montan: Babele – Vf. Furnica – Vf. Piatra Arsă – Sinaia), metoda fişei de releveu peisagistic (utilizată pentru evaluarea vizuală, in situ, a peisajului antropic din trei cartiere ale localităţii Buşteni – cartierul Silva, Centru şi Valea Albă), metoda cartării (pentru evidenţierea tipurilor de impact antropic asupra mediului în localitatea Buşteni).

Metodele de lucru aplicate în teren le vor fi de folos studenţilor pentru elaborarea lucrării de licenţă şi/sau dizertaţie iar rezultatele practicii din arealul Valea Prahovei – Munţii Bucegi – Berca, vor putea fi valorificate şi în contextul disciplinelor pe care le studiază în anul III (Hazarde şi riscuri naturale şi antropice, Geografia mediului, Geografia regională a României, Ecoturism, Utilizarea terenurilor, Geografia fizică a României și Geografia umană a României).