Studenții de la specializarea Canto din cadrul Facultății de Muzică și Teatru a UVT, la Salonul Büsendorf Musikverein din Viena

Studenții de la specializarea Canto din cadrul Facultății de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara au susținut cu mare succes în cursul lunii mai două concerte la invitația Institutului Cultural Român de la Viena. La renumitul Salon Bösendorf Musikverein din Viena Anisia Babuc, Andra Barbul, Sorina Boboruță, Maria Boldan, Mihai Cicu, Darius Gruiță, Paula Harca, Andreea Niță și Emanuele Nori au interpretat arii din operele compozitorilor Bizet, Cilea, Donizetti, Gounod, Massenet, Mozart, Ponchielli, Puccini, Rossini, Saint-Saëns și Verdi.În cadrul Festivalului Internațional EUNIC (European Union National Institutes for Culture), eveniment desfășurat la sediul Institului Cultural Român din Viena, programul muzical al studenților a cuprins arii din operete românești de Ciprian Porumbescu și Gherase Dendrino, lieduri de Tiberiu Brediceanu, Gheorghe Dima, Sabin Păutza, Vasile Popovici și Achim Stoia.

Pregătirea muzicală pentru ambele concerte i-a aparținut doamnei conf. univ. dr. Mariana-Irina Șarba, coordonatoarea proiectului alături de prof. univ. dr. Eleonora Ringler-Pascu. Acompaniamentul la pian a fost asigurat de lector univ. dr. Silviana Cîrdu, iar pentru regie a semnat conf. univ. dr. Petru-Silviu Văcărescu.

Participarea la cele două concerte a reprezentat pentru tinerii interpreți o experiență inedită, o ocazie unică de a trăi din plin muzica în Viena, orașul muzicii. Emoții și entuziasm au fost sentimentele copleșitoare împărtășite după prestații. Andreea Dincă, directoarea Institutului Cultural Română din Viena, a apreciat ambele concerte, susținute în fața unui public numeros, impresionat de ținuta artistică și de calitatea interpretativă, de vocile deosebit de frumoase și nu în ultimul rând de tinerețea studenților, care au lăsat o impresie de neuitat. „Institutul Cultural Român de la Viena salută colaborarea cu Facultatea de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara, concretizată prin două concerte la Viena cu studenții de la secția de canto. Promovarea tinerelor talente din România este una dintre prioritățile ICR cu scopul de a convinge publicul austriac de înalta ținută artistică a instituțiilor de învățământ de elită din România. Succesul spectacolelor de la Viena este o confirmare a faptului că, în câțiva ani, îi vom revedea pe acești tineri artiști pe scenele internaționale, mândrindu-ne astfel că am putut avea o contribuție la dezvoltarea carierei lor artistice. Totodată ne dorim continuarea demersului ICR Viena de promovare a noilor generații din scena muzicală în colaborare cu Universitatea de Vest din Timișoara.“

Publicul spectator, de înaltă calitate muzicală, cunoscător rafinat de lirică muzicală a adresat felicitări fiecărui interpret în parte, ceea ce a constituit o mare satisfacție pentru profesori și certiudinea că munca depusă la clasă este de cea mai bună calitate. Cele două evenimente au pus în valoare tinerii interpreți alături de maeștrii lor, promovând Universitatea de Vest din Timișoara, unde „Cultura este Capitală!”.