Studiile Americane ale LIT – UVT la Deschiderea Anului FULBRIGHT în România

Pe 28.09.2022, Universitatea de Vest din Timișoara a fost reprezentată la activitățile Zilei de Orientare dedicată de Comisia Fulbright Româno-Americană bursierilor ETA ce își vor desfășura activitatea la universități din întreaga țară în 2022/2023.

Asistenții de predare a limbii engleze s-au întâlnit cu viitorii lor mentori români în sesiuni față-în-față și online, pentru a se acomoda cât mai ușor cu noua experiență. Având în vedere colaborarea strânsă dintre Comisia Fulbright și programul de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, precum și faptul că acesta găzduiește doi lectori americani ce vor activa la UVT pe durata întregului an academic care începe (Hannah Jane Geerlings – ETA și Gene Tanta – Fulbright Scholar), Prof. Dr. Habil. Cristina Chevereșan (Fulbright Alumna, Fulbright Ambassador și Director de Studii al programului de Studii Americane al FLIT – UVT) și asist. dr. Loredana Bercuci (Fulbright Alumna) au fost prezente la sediul Comisiei Fulbright din București pentru a oferi invitaților prezentări ale instituției, programelor, activităților, aspectelor administrative și didactice de luat în considerare.

Evenimentele au continuat pe 29.09, când Prof. Dr. Habil. Cristina Chevereșan a reprezentat comunitatea Alumnilor Fulbright la festivitatea de primire a profesorilor americani, alături de reprezentanții Ambasadei SUA, MAE și Comisiei Fulbright.