Succes de public la premiera spectacolului „Bal la Savoy”

Studenții și cadrele didactice ale Facultății de Muzică și Teatru UVT s-au bucurat de un succes strălucitor în fața unei săli arhipline, cu ocazia premierei spectacolului „Bal la Savoy”, organizată miercuri, 8 iunie 2022, în sala Operei Naționale Române din Timișoara.

Compusă de Paul Abraham, „Bal la Savoy” este o creație lirică binecunoscută pentru caracterul său tineresc și vessel, întreaga producție artistică, de la orchestră și soliști, până la cor, fiind asigurată de studenții – artiști coordonați de către profesorii lor de la FMT-UVT, respectiv Dirijor: Herman Szabolcs, Regizor: Nicolae Mihai Brânzeu, Maestrul de cor: lect. univ. dr. Darius Divian Iordănescu, Coregrafi: Denis Matei & Flavius Popă, Profesor coordonator: cda. Dr. Gabriela Diana Matei, Pregătire muzicală: Peter Oschanitzky, Corepetitori: Rareș Păltineanu, lect. univ. dr. Dianna Vasiu.

Spectacolul a fost oferit întregii comunități timișorene.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Noul spectacol liric „Bal la Savoy”, oferit de studenții și cadrele universitare ale Facultății de Muzică și Teatru a UVT, se înscrie în seria contribuțiilor artistice pe care le oferim comunității timișorene. Genericul binecunoscut, „La UVT, Cultura este Capitală!”, sub care oferim publicului noi evenimente de artă și spectacole, îi valorizează în comunitatea timișoreană pe artiștii și intelectualii universitari din UVT, așa cum sunt și talentații studenți ai Facultății de Muzică și Teatru, alături de mentorii lor.