”Sustainable Universities and the New Bauhaus European”

În raport cu demersurile de sustenabilitate în care crede, Universitatea de Vest din Timișoara a organizat, miercuri, 23.11.2023, evenimentul ”Sustainable Universities and the New European Bauhaus”, cu sprijinul Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic.

Scopul evenimentului a fost de a familiariza și populariza conceptul de Bauhaus European în rândul participanților. Am avut onoarea să-i avem ca speakeri pe Prof. Laura Corazza de la Universitatea din Torino și Conf. Diana Andreescu de la Universitatea de Vest din Timișoara, ambele instituții fac parte din Alianța UNITA Universitas Montium.

Evenimentul s-a desfășurat în sala F206 a Facultății de Fizică din cadrul UVT, facilitator fiind Alexandra Petcu.

Perspectivele valoroase ale speakerilor au contribuit la adâncirea cunoștințelor despre importanța și impactul Bauhaus-ului European asupra universităților durabile.