UNIGHT – Noaptea Cercetătorilor Europeni 2023

UNIGHT este o invitație de-a ne reuni pentru a sărbători împreună Noaptea Cercetătorilor Europeni.

O experiență captivantă în lumea cercetării, care are scopul de a încuraja participarea activă a publicului la procesul de cercetare, cu rolul de a îmbunătăți impactul acesteia asupra vieții noastre de zi cu zi, dar și pentru a răspunde împreună provocărilor majore viitoare care afectează sănătatea noastră și pe cea a planetei.

Printre temele care vor fi abordate în cadrul UNIGHT se numără adaptarea la schimbările climatice, cercetare pentru sănătatea umană, clima neutră și orașele inteligente, oceane sănătoase, mări, ape costiere și interioare, sănătatea solului și alimente, patrimoniu cultural.

Evenimentul din acest an va cuprinde și discuții informale, expoziții, experimente, concerte, toate cu scopul de a învăța mai multe despre domeniul cercetării. Iată și programul întregului eveniment :

În cadrul UNIGHT 2023, Facultatea de Fizică a UVT organizează concursul de creație grafică (fotografie sau desen) cu tematică știintifică pentru elevi de gimnaziu și liceu, pe tema „Energii regenerabile”, care se desfășoară în perioada 4 – 25 septembrie.

Toate detaliile privind participarea la concurs pot fi consultate în regulamentul de mai jos.