UVT, campioană la Gala Dezvoltării Durabile 2023

În cadrul Galei Dezvoltării Durabile transmisă de TVR1 pe 2 ianuarie 2024, Universitatea de Vest din Timișoara a fost recunoscută drept campioană la categoria „Universități și Cercetare” pentru proiectul inovator „Grădina Urbană UVT”.

În contextul importanței educației multidimensionale în domeniul sustenabilității și responsabilității față de mediu, UVT a adoptat o abordare inovatoare, extinzând ideea de „Săptămâna Verde” la “Luna Verde”, oferind astfel studenților și personalului universitar oportunitatea de a experimenta și de a învăța în contexte educaționale diferite față de cele tradiționale. Un exemplu specific este încurajarea comunității UVT de a reduce utilizarea mașinilor personale și de a adopta practici mai durabile.

Grădina Urbană UVT joacă un rol central în această inițiativă, servind drept “laborator viu” pentru experimentarea și validarea ideilor sustenabile. Acest spațiu nu doar că facilitează colaborarea între diferiți actori care altfel nu ar interacționa în mod obișnuit, dar încurajează și dezvoltarea și testarea de noi concepte în domeniul dezvoltării durabile. Grădina Urbană devine astfel un loc unde teoriile se întâlnesc cu practica, permițând comunității UVT să exploreze soluții bazate pe natură într-un cadru real și tangibil.

Universitatea de Vest din Timișoara își asumă astfel un rol de pionierat în domeniul educației pentru sustenabilitate, punând accent pe responsabilitatea colectivă de a proteja planeta pentru generațiile viitoare. Proiectele derulate de universitate, inclusiv Grădina Urbană, sunt conectate la nevoile reale ale comunității și sunt susținute prin parteneriate cu administrația locală, societatea civilă și sectorul privat. Această abordare multidisciplinară și colaborativă subliniază angajamentul UVT față de dezvoltarea durabilă și educația ambientală.

Pe lângă UVT, alte patru organizații au fost premiate în diverse categorii, demonstrând angajamentul lor față de producția și consumul responsabile. Printre acestea, Grădinița Nr. 35 Brașov, cu proiectul „Protectorii naturii”, Asociația Ateliere Fără Frontiere, cu proiectul „Firmă socială și ecologică bio&co”, Teatrul de Animație Țăndărică, cu proiectul „Introducing MetaPuppet”, și Transavia SA, cu proiectul „De la bob la furculiță. Zero pierderi”.

Juriul Galei, format din experți de renume precum Aura Răducu, Andreea Paul și Cristian Iordache, a avut o sarcină dificilă datorită calității ridicate a proiectelor prezentate. Ca urmare, au fost acordate mențiuni speciale pentru alte șase organizații, incluzând Asociația Nature Talks, Direcția pentru Agricultură Județeană Suceava, Carrefour în parteneriat cu InspirAction, British Council, Școala Gimnazială „Otilia Cazimir” din Iași, și Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Baia Sprie din Maramureș.

Această Gală a fost parte dintr-un demers mai amplu al Departamentului Dezvoltării Durabile, început în 2021, care vizează identificarea și recunoașterea organizațiilor cu inițiative durabile în diverse domenii. Anul viitor, competiția se va concentra pe domeniul digitalizării.

Gala Dezvoltării Durabile și-a propus să inspire alte organizații să urmeze exemplul celor premiate și să devină la rândul lor campioni ai dezvoltării durabile, contribuind astfel la îndeplinirea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă (ODD), înscrise în Strategia Națională pentru Dezvoltare Durabilă a României – Agenda 2030, o strategie coordonată cu Uniunea Europeană și ONU.

Surse: https://dezvoltaredurabila.gov.ro/gala-dezvoltarii-durabile-2023-departamentul-pentru-dezvoltare-durabila-a-premiat-campionii-competitiei-cum-producem-si-cine-consuma-10171076