UVT – evoluție spectaculoasă prin rezultatele științifice din anul 2023

UVT, singura universitate timișoreană inclusă în top 10, conform metaranking-ului național, a înregistrat o evoluție spectaculoasă din perspectiva realizărilor științifice în anul 2023.

Astfel, are o creștere cuprinsă între 15% și 20% a numărului de publicații din Web of Science și o creștere cuprinsă între 20% și 25% a publicațiilor din Scopus, față de anul 2022. Ne referim la acel tip de publicații și la cele două baze de date luate în considerare în alcătuirea clasamentelor internaționale privind performanța din universități.

Remarcabil este și faptul că aceste publicații au impact la nivel internațional prin numărul de citări atrase, UVT fiind situată pe primul loc între universitățile din top 10 național, ca valoare a indicatorului CNCI. Acest indicator ponderează numărul de citări atrase în medie de un articol, ținând cont de domeniile de știință în care se publică.

De asemenea, în anul 2023, UVT a fost singura universitate timișoreană care a reușit să aducă cercetători de top din străinătate, în cadrul proiectelor PNRR de atragere a resurselor umane înalt calificate, prin intermediul unor granturi în valoare totală de 4,5 milioane de euro, proiecte ce se regăsesc în domeniul fizicii (2), respectiv al științelor economice.

Rezultate remarcabile în domeniul Fizică

În ediția ce corespunde perioadei septembrie 2022 – septembrie 2023 a Nature Index, UVT se situează pe poziția a doua în rândul celor mai prestigioase universități din România pentru domeniul Fizică (Physical Sciences).

În această ediție, domeniul Fizică cuprinde un total de nouă instituții universitare din România. Clasamentul vizează numărul de publicații (research output) aferente domeniului, UVT având 72 de publicații (poziția a doua) în perioada evaluată, cu o cotă de 2.86 (poziția 2). De remarcat este că din aceste publicații, 99,19% au fost realizate cu parteneri internaționali (din 486 de instituții), restul fiind cu parteneri din țară (din 6 instituții).

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara cuprinde un grup de cercetători din domeniul fizicii cu rezultate remarcabile, atât în procesul de învățământ, cât și în proiectele de cercetare. Clasarea UVT pe a doua poziție la nivel național în acest domeniu, conform ranking-ului Nature Index (2023), este o nouă confirmare a prestației cercetărilor fizicieni, pe care îi felicit în numele comunității UVT și al meu personal și îi încurajez să identifice căile cele mai practice de motivare a tinerilor studenți și absolvenți, pentru a se alătura proiectelor de cercetare pe care le au în desfășurare sau pe care le vor iniția.”

Mai multe detalii despre noile rezultate Nature Index se regăsesc la această adresă.