UVT, în deschiderea programului Capitalei Europene a Culturii TM2023

În contextul deschiderii programului Capitalei Europene a Culturii TM2023, Universitatea de Vest din Timișoara a organizat o serie de dialoguri filosofice și de gândire politică, de introspecție și evaluare critică despre trecutul, prezentul și viitorul Europei, în care amfitrionul întâlnirilor cu publicul timișorean a fost prolificul scriitor și profesor la Universitatea din Karlsruhe, Peter Sloterdijk.

Trei evenimente speciale, înscrise în ciclul de evenimente „La UVT, Cultura este Capitală!” desfășurate la Universitatea de Vest din Timișoara în aceste zile speciale din deschiderea programului TM2023, au propus publicului timișorean și vizitatorilor din țară și străinătate conferințe și dialoguri pline de inspirație.

În prima dintre conferințe, binecunoscutul filosof a abordat o temă deosebit de interesantă, despre Europa, încă „o haină prea mare pentru majoritatea dintre noi”. Sub titlul „Câteva gânduri despre Europa de azi”, reputatul filosof a realizat o incursiune în istoria continentului european, cu trimiteri vibrante spre actualitatea politică și socială a lumii noastre, deosebit de atractivă pentru publicul prezent la UVT.

Peter Sloterdijk este unul dintre cei mai cunoscuți și inovativi filosofi contemporani. Revistele Foreign Policy și Prospect Magazine îl desemnează în clasamentul celor mai influenți 100 de intelectuali publici. Scriitor prolific, după absolvirea Universității din München începe să publice o lungă serie de lucrări cu caracter filozofic. Prima dintre acestea, „Critica rațiunii cinice”, este remarcată imediat de comentatori și atinge un tiraj nemaiîntâlnit la o lucrare filosofică în Germania postbelică. Volumul este de altfel tradus, până astăzi, în peste 30 de limbi.

Peter Sloterdijk a fost distins cu numeroase premii și doctorate onorifice (Premiul Ernst Robert Curtius, 1993; Premiul Sigmund Freud, 2005; Premiul Ludwig Börne, 2013 etc.). Activitatea sa profesională se împletește cu cea publică: deține vreme de doi ani Catedra Lévinas creată la Strasbourg, în 1992 devine profesor de filosofie și estetică la Universitatea de Arte și Design din Karlsruhe, unde a fost deopotrivă rector în perioada 2001-2015, are apariții constante în presa germană și în cea franceză, și participă la numeroase simpozioane, colocvii și congrese internaționale.

În cea de-a doua conferință, filosoful Peter Sloterdijk s-a aflat alături de Andrei Ujică, cunoscutul scriitor și regizor român, cei doi protagoniști intrând într-un dialog despre apariția fotografiei și filmului în sec. al XIX-lea, cu multe semnificații ulterioare.

Născut la Timișoara în 1951, Andrei Ujică a studiat litere și filosofie la Timişoara, Bucureşti şi Heidelberg. Începând din 1968 a publicat intermitent proză, versuri, eseuri. A scris împreună cu Şerban Foarţă între 1973-1975, texte pentru formația rock Phoenix. A debutat cinematografic cu „Videograme dintr-o revoluţie” (1992, în colaborare cu Harun Farocki), un film devenit titlu de referinţă în ceea ce priveşte relaţia dintre mass media şi puterea politică în Europa la sfârșitul războiului rece. Următorul său film, „Out of the Present” (1995, a fost numit de Lars von Trier „adevăratul Dogma 1”). „Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu” (2010), recunoscut pe scară largă drept o realizare monumentală, încheie trilogia despre sfârșitul comunismului.

Adriana Babeți și invitații săi, scriitori și traducători central-europeni, ne-au purtat într-o călătorie în jurul Dicționarului romanului central-european din secolul XX intitulat „256 de romane pentru Europa Centrală. Brainstorming”, în cadrul unei întâlniri care a avut loc la Librăria „La Două Bufnițe”.

În finalul programului de deschidere a Capitalei Europene a Culturii la UVT,comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara a avut deosebita onoare de a marca, într-o ceremonie emoționantă, acordarea titlului onorific de Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum al Universității de Vest din Timișoara, pentru semnificativele contribuții pe care filosoful Peter Sloterdijk le-a adus la dezbaterea filosofică europeană contemporană.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: Universitatea de Vest din Timișoara, o comunitate academică implicată în viața comunității timișorene, propune o serie de evenimente de talie europeană, înscrise în ansamblul programului Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii. Venirea filosofului Peter Sloterdijk la UVT, prolific scriitor și profesor la Universitatea din Karlsruhe, oraș înfrățit cu Timișoara, contribuie semnificativ la calitatea programului TM2023 și răspunde multor așteptări din partea segmentului avizat al publicului timișorean. De astăzi, comunitatea noastră universitară cuprinde și unul dintre cei mai reputați filosofi ai momentului, titlul de Doctor Honoris Causa, pe care UVT l-a acordat filosofului german, reprezentând o recunoaștere a contribuției intelectuale pe care acesta o aduce dezbaterii critice din Europa de astăzi, cu impact în toate țările europene, inclusiv în mediile universitare românești. UVT demonstrează prin aceste conferințe și ceremonii, dedicate filosofului Peter Sloterdijk, că genericul pe care l-am consacrat este din nou în prim plan – „La UVT, Cultura este Capitală!”.

Nu în ultimul rând, UVT a participat la deschiderea calendarului Capitalei Europene a Culturii 2023 și prin competiția de șah, organizată sub genericul „Sahist Artist la UVT”, în care s-au confruntat mulți participanți, de toate vârstele. Studenții-artiști au creat propria interpretare a unor partide de șah, folosind tehnici mixte de artă decorativă. A rezultat o expoziție aparte, în care șahul a fost pus în valoare prin dimensiunea artistică.